dir->/media/actions/zustrich-pershoyi-u-sviti-regional`noyi-merezhi-pravovoyi-dopomogy-lyudyam-yakykh-dotorknulas`-epide/

28 жовтня 2014 року, у Тбілісі, Грузія, відбулася попередня зустріч учасників Регіональної мережі правової допомоги людям, яких доторкнулась епідемія ВІЛ. Юристи із організацій дев'яти країн регіону Східної Європи та Центральної Азії обговорювали можливості поліпшення якості наданої правової допомоги, етичні правила при роботі з представниками уразливих груп. Розвиток мережі, розширення територіального охоплення, встановлення постійного зв'язку із спільнотами уразливих груп також стали предметом обговорення. На зустрічі з презентаціями виступили фахівці IDLO та регіонального офісу ПРООН.

Регіональна мережа правової допомоги людям, яких доторкнулась епідемія ВІЛ, об'єднує правозахисні організації, що надають юридичну допомогу людям з ВІЛ та представникам ключових груп, що знаходяться під найбільшим ризиком ВІЛ-інфекції. Представляють їх юристи, які мають високий рівень професіоналізму та велику практику у роботі з даними групами. Обмін досвідом та успішними практиками був одним із основних компонентів зустрічі.

Україну представляла юристка Всеукраїнської Мережі людей, які живуть з ВІЛ, Світлана Бєлай, яка поділилась своїми враженнями та розповіла про найцікавіші моменти: «Правозахисники країн-учасниць розповідали про свої досягнення та перепони у законодавстві. Варто відмітити цікавий виступ юриста з РФ, який розповів про конкретну ситуацію боротьби із російським законодавством. Юристи з Міжрегіональної асоціації правозахисних організацій «АГОРА» звернулися до Конституційного суду Російської Федерації із заявою, що Росспоживнагляд та суди Російської Федерації не беруть до уваги визначення Конституційного Суду від 12 травня 2006 року. У визначенні вказувалося, що питання про видворення (прим. авт. термін «выдворение» зазначено у офіційних документах РФ) іноземних громадян з ВІЛ-статусом повинні прийматися з урахуванням фактичних обставин справи, на підставі гуманітарних міркувань. Юристи просять Конституційний Суд визнати норми закону, що регулюють видворення іноземців з ВІЛ-статусом, такими, що суперечать Конституції РФ».

Юристи з Молдови поділились успішними практиками щодо змін у законодавстві по міграції та надання дозволу людям з ВІЛ право на проживання у своїй країні.

Успішною практикою від України, яку презентувала для учасників Світлана Бєлай, назвавши її «першою перемогою», було створення робочої групи у Міністерстві охорони здоров’я України із залученням фахівців Всеукраїнської Мережі ЛЖВ по змінам до Наказу МОЗ України від 20 серпня 2008 року №479 «Про затвердження Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем».

Також на зустрічі обговорили шляхи співпраці, реєстрацію Мережі в Молдові, обрали членів Правління, обговорили подальше стратегічне планування.

Учасники Мережі підтримали необхідність прийняття етичного кодексу, який повинен стати основним документом для учасників Мережі, що регулюватиме відносини з представниками уразливих груп, які звертаються за безкоштовною правовою допомогою. Кодекс також передбачає не допускати у роботі стигми та дискримінації щодо осіб, які звертаються за правовою допомогою, забезпечувати захист наданої юристам конфіденційної інформації. Текст кодексу безпосередньо став предметом обговорення.

Під час зустрічі Римма Гришмановська, співробітниця програм по Східній Європі та Центральній Азії Міжнародної організації розвитку права представила для учасників зустрічі презентацію "Міжнародної практики сталого розвитку правових послуг у сфері ВІЛ". Спеціаліст Регіонального центру ПРООН Константінов Боян презентував учасникам Мережі презентацію про фандрейзингові можливості в діяльності організацій та їх використанні.

Регіональна зустріч пройшла за фінансової підтримки регіонального офісу Програми розвитку ООН (UNDP) та Міжнародної організації розвитку права (IDLO).

(Використані матеріали з джерела: http://hiv-legalaid.org/index.php?id=1414566439)

Звертаємо увагу, що на сьогоднішній момент у всьому світі немає аналогів даній Регіональній мережі правової допомоги людям, яких доторкнулась епідемія ВІЛ.