dir->/media/actions/zasidannya-natsional`noyi-rady-z-pytan`-protydiyi-tb-ta-vil-zakupivlya-likiv-vplyv-aneksiyi-krymu-ta/

Засідання Національної ради з питань протидії ТБ та ВІЛ: Закупівля ліків. Вплив анексії Криму та АТО на безперервність лікування. Грант ГФ.

Головні питання, що розглядались на засіданні Національної Ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу сьогодні, 28 жовтня 2014р., стосувались найактуальнішого у даний час: закупівлі медичних препаратів, вплив анексії Криму та бойових дій у зоні АТО на безперервність програм лікування, затвердження документів для отримання фінансування гранту Глобального Фонду (ГФ).

На засіданні рекомендували вжити необхідних заходів з метою налагодження взаємодії між закладами охорони здоров’я на територіях, що підконтрольні та не підконтрольні Уряду України; керівництву АТО та новопризначеним головам Донецької та Луганської ОДА надавати усіляку підтримку у забезпеченні вчасного безперебійного постачання вантажів з ліками для потреб пацієнтів, які знаходяться у захоплених районах Донецької та Луганської областей. Міністерство охорони здоров’я повинно надати рекомендації щодо організації замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в зоні АТО з метою мінімізації ризику для життя і здоров’я медперсоналу та пацієнтів.

Проблема нестачі медичних препаратів та відсутність активної позиції чиновників у процесі державних закупівель препаратів є лейтмотивом усіх можливих зустрічей та засідань. Варто підкреслити, що у той час, коли МОЗ закупило всього лиш 3% ліків, Мережа безперешкодно провела торги і здійснило закупівлю препаратів, що дасть змогу лікуватись більше 9 000 пацієнтам, а також тест-системи для близько 60 000 досліджень.

Отримано фінансову допомогу від ГФ близько 1 млн. $ доларів (955 000 $ доларів), що перекриє нестачу препаратів на перший квартал 2015 року, а також надана донація розміром у 0,5 млн. $ доларів від фармацевтичних компаній.

Дані факти підтверджують, що закупити ліки для пацієнтів можливо, і вкотре виникає питання, чому Міністерство охорони здоров’я неспроможне закупити препарати та врятувати життя тисячам дорослих та дітей, і при цьому продовжує ігнорувати пропозиції пацієнтів щодо шляхів вирішення ситуації із закупівлею ліків.

Представник МОЗ повідомив на зустрічі графік розкриття тендерних пропозицій по закупівлям медичних препаратів. Тому уже завтра, 29 жовтня 2014 року, пацієнти особливо уважно слідкуватимуть за перебігом процесу розкриття по закупівлі АРВ-препаратів. (Ознайомитись з офіційним графіком проведення тендерних торгів МОЗ України на 27-31 жовтня 2014 р. можна на офіційному сайті МОЗ).

Під час засідання звітувались Основні реципієнти про результати реалізації у І півріччі 2014 року грантів ГФ за участю Жовтяка Володимира, заступника голови Національної ради («Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ»), Нізової Наталії, члена Національної ради («Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ») та Клєпікова Андрія («Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»).

Важливою новиною засідання стало затвердження документів, необхідних для забезпечення отримання фінансування у 2015-2017 роках гранту Глобального фонду.

Також учасникам зустрічі повідомили, що Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу більше не підпорядковується Кабінету Міністрів України, а являтиметься окремим Департаментом МОЗу.

На завершення учасники засідання розглянули питання здійснення інвестиційного аналізу, тобто як держава може використовувати найефективніше входження інвестицій у країну у сфері протидії ВІЛ-інфекції та туберкульозу. До проведення інвестиційного аналізу з метою покращення ефективності розподілу ресурсів і фінансової стійкості відповіді на ВІЛ та фінансування в Україні залучаються для технічної допомоги Світовий банк та ЮНЕЙДС.