dir->/media/actions/v-ukrayini-chornyy-vivtorok-khvylya-masovykh-protestiv-patsientiv/

Прес-реліз

21 жовтня 2014 р. м. Київ

В Україні «чорний вівторок» – хвиля масових протестів пацієнтів

Сьогодні, 21 жовтня, пройшли масові акції протестів пацієнтів у 17 містах України та Києві. Пацієнти охрестили цей день «чорним вівторком». Вони вимагали від Уряду негайно провести закупівлі ліків для тяжко хворих українців за скороченою процедурою. За 21 день, відведений Прем'єр-міністром А. Яценюком на закупівлю ліків, після минулої протестної акції пацієнтів, МОЗ спромігся купити лише 6% ліків від існуючої потреби. Це означає, що хворі на гемофілію, туберкульоз, онкологію, фенілектонурію, вірусні гепатити, пацієнти з гемодіалізом залишились без лікування, яке гарантує їм держава. Єдиний варіант врятувати цих людей – це передати процес закупівель до Державної служби з надзвичайних ситуацій та залучити до переговорного процесу пацієнтів, які найбільш зацікавлені у тому, щоб ліки були придбані. Саме цього і вимагали сьогодні пацієнти під будівлею Кабінету Міністрів України в Києві та обласних державних адміністрацій у регіонах у чорному одязі, застеливши підходи до них чорною траурною тканиною для привернення уваги чиновників.

Важливо відмітити, що сьогодні вночі Кабінет міністрів України вніс велику кількість правок на офіційний веб-портал «Державні закупівлі», збільшивши кількість проведених закупівель з 26% до 35%. Загалом за ніч чиновники «провели» закупівлі по 30 лотам, що майже в два рази більше ніж за всю роботу міністерства за попередній 21 день. «Ми дуже здивовані такою «плідною» нічною працею Міністерства охорони здоров’я, - стверджує Дмитро Шерембей, голова БФ «Пацієнти України». Тим не менше, якщо ми можемо такими акціями змусити чиновників працювати, то готові виходити під КабМін хоч кожен день. Всі заяви Яценюка про проведення тендерів на загальну суму у 1,7 млрд. гривень є відвертою брехнею, адже навіть сьогодні в інтерв’ю телеканалам заступник міністра охорони здоров’я А. Терещенко сказала, що МОЗ провів закупівель на загальну суму лише у 400 млн. гривень. Всі розуміють, що зараз в Україні склалася надзвичайна ситуація з життєво важливими ліками, їх просто немає і не буде, якщо Яценюк не відреагує на вимоги пацієнтів та лікарів,Завдання Прем’єра щодо проведення закупівлі ліків за 21 день повністю провалено! Ми бачимо, що 2 постанови Прем’єра можуть врятувати життя пацієнтів, забравши закупівлі з МОЗу до Державної служби з надзвичайних ситуацій. Лише так можливо провести закупівлі за скороченою переговорною процедурою та поставити їх до кінця року в лікарні. Це треба зробити негайно, бо надалі вибори та переформатування Кабміну знову відкинуть вирішення проблем пацієнтів на невизначений термін».

Щодня від нестачі лікування помирає 1 607 людей. Пацієнти сподіваються, що вже у середу, на засіданні Кабінету Міністрів України буде прийняте рішення про передачу державних закупівель ліків до Державної служби з надзвичайних ситуацій. Тим не менше вже зрозуміло, що чиновники МОЗу не збираються поступатися ласим шматком заробітку у вигляді тендерів та віддавати закупівлі в інше відомство. МОЗ «вважає ризикованим передавати закупівлі в інші відомства» – саме таке повідомлення з’явилося вчора на сайті Міністерства.

«Що заважало Міністерству провести закупівлі за попередні 3 тижні, відведені Прем’єром, – обурюється Дмитро Шерембей, голова БФ «Пацієнти України». – Чому тепер вони вважають, що зможуть зробити те, що не спромоглися за попередні 10 місяців? Досить брехати людям та проводити досліди на пацієнтах, дивлячись, скільки ще вони зможуть протягнути без ліків. Це буде масове вбивство, за яке персональна відповідальність лежатиме на Прем’єр-міністрі, якщо він не зробить все від нього залежне, щоб провести закупівлі за скороченою переговорною процедурою та якнайшвидше закупити ліки».

Відтепер лише Прем’єр-міністр своїм рішенням може вирішити ситуацію: залишити і надалі проведення тендерів Міністерству охорони здоров’я, яке за 10 місяців поточного року спромоглося провести лише 26% закупівель, чи передати їх до Державної служби з надзвичайних ситуацій для проведення закупівель за скороченою переговорною процедурою та залучити громадськість до цього процесу.

«Кілька років тому, Міністерство з надзвичайних ситуацій вже закуповувало ліки для хворих на гемофілію, коли ситуація була так само критична, – стверджує Тамара Базильчук, мати 11-річного хлопчика, хворого на гемофілію. – Це було зроблено лише по препаратам для лікування гемофілії, але було досить швидко і ліки були поставлені в лікарні у досить короткий термін. Сподіваюся, що цього разу наш Прем’єр-міністр прийме рішення зробити те саме і мій син скоро отримає ліки».

Слід нагадати, що у 2011 році були зірвані закупівлі саме по програмі лікування гемофілії. Після смертельного випадку, коли молодий хлопець, хворий на гемофілію, після аварії помер у лікарні через відсутність кровозупиняючих препаратів, пацієнти з таким діагнозом масово вийшли на протести. Щоб виправити тоді цю ситуацію, Уряд прийняв рішення передати закупівлю препаратів від гемофілії до Міністерства надзвичайних ситуацій.

“Це можливо зробити відповідно до ч. 6 ст. 23 Бюджетного кодексу України та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 18 від 12.01.2011 року, – стверджує Олена Щербан, юрист «Центру протидії корупції». Так само і Державна служба України з надзвичайних ситуацій може провести закупівлі шляхом переговорів, тобто, за скороченою процедурою відповідно до ч. 3, п. 2, ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель». Все, що для цього потрібно – воля Прем’єра вирішити ситуацію та постанова Кабінету Міністрів України», – додала юрист.

Слід відмітити, що три тижні тому, пацієнти вже виходили на масові пікети під будівлю Кабінету Міністрів України, вимагаючи терміново закупити ліки, адже тендери були провалені і за 10 місяців міністерство змогло провести лише 20% закупівель. Саме тому 1 жовтня Прем’єр-міністр відсторонив Міністра охорони здоров’я та пообіцяв хворим, що тендери на закупівлю ліків будуть проведені протягом 21 дня. Тим не менш, станом на 21 жовтня було проведено 6% закупівель з 80 необхідних. До цього часу не було проведено жодного тендеру на закупівлю препаратів для ВІЛ-інфікованих, хворих на туберкульоз, гепатит, половина препаратів для дитячої онкології, всі препарати для дітей та дорослих, хворих на гемофілію.

«Сьогодні ми зустрічаємо Прем’єр-міністра України у Львові, щоб він на свої очі побачив, який траур очікує всіх пацієнтів в цій країні, – розповідає Голова правління Львівського обласного відділення Всеукраїнської Мережі людей, які живуть з ВІЛ, Дмитро Тигач. – Сьогодні пацієнти пікетуватимуть будівлю Кабінету Міністрів у Києві, ми – будівлю обласної державної адміністрації, адже ми знаємо, що сьогодні Яценюк буде тут, а від його рішення залежать наші життя, і лише він може їх врятувати».

Хочемо нагадати, що станом на сьогодні Міністерство охорони здоров’я закуповує ліки для хворих українців за 18-ма важкими та рідкісними захворюванням, серед яких СНІД, туберкульоз, гепатит, онкологія, гемофілія, фенілкетонурія, муковісцидоз та інші.

БФ «Пацієнти України» неодноразово звертали увагу МОЗу і Кабінету Міністрів України на ситуацію із закупівлею ліків в Україні та пропонували різні виходи з ситуації, яка щомісяця погіршувалась. Всі пропозиції пацієнтів були проігноровані, ліки досі не закуплені. Всі листи, публікації, пікети, акції та вимоги звільнити та покарати винних за зірвані тендери були ПРОІГНОРОВАНІ Урядом та Прем’єр-міністром.

2014 рік увійде в історію, як абсолютний провал з реалізації державних програм лікування!

Контактні особи:

Красненкова Наталя, 067 465 54 26

Устінова Олександра, 067 550 15 70

DSC_1606.JPG
В Україні «чорний вівторок»


В Україні «чорний вівторок»


В Україні «чорний вівторок»


В Україні «чорний вівторок»


В Україні «чорний вівторок»


В Україні «чорний вівторок»