dir->/media/actions/upravlinnya-verkhovnogo-komisara-oon-z-prav-lyudyny-zvertae-uvagu-na-zatrymku-iz-derzhavnymy-zakupiv/

У своєму шостому звіті за період з 18 серпня по 16 вересня Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) наголошує на критичній ситуації, яка склалась із закупівлею ліків в Україні. «Уряд затримав оголошення державних тендерів на закупівлю АРВ-препаратів та інших життєво-необхідних ліків. Деякі види вакцин і протитуберкульозних препаратів вже не були доступні з кінця весни 2014 року. Крім того, у зв'язку із девальвацією національної валюти можливо МОЗ не зможе забезпечити достатню кількість необхідних ліків» - йдеться у звіті. Також зазначається, що тільки по трьох АРВ-препаратах (з двадцяти трьох оголошених) тендери було прийнято.

Крім того, у звіті йдеться про те, що люди, які живуть з ВІЛ, хворі на туберкульоз, та споживачі ін’єкційних наркотиків зіткнулися з проблемою переривання лікування в Луганські та Донецькій областях. В Луганській області АРВ-лікування було доставлено в Сєвєродонецьк, звідки його розподілили в міста, контрольовані українською владою. АРВ-терапія не була доставлена у виправні заклади на території, контрольовані ДНР. Відзначається дефіцит дитячих форм АРВ-препаратів і тест-систем для визначення вірусного навантаження в цих двох областях. Існує серйозна загроза життю та здоров'ю людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, та людей, хворих на туберкульоз. Крім того, зазначається підвищення ризику неконтрольованого розповсюдження епідемії в цих областях.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини закликає негайно вжити заходів для забезпечення доступу до лікування ВІЛ/СНІДу і туберкульозу, а також до лікарських засобів першої необхідності, зокрема в зонах військового конфлікту, щоб запобігти перериванню лікування.

Також у попередньому п’ятому звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини зазначалось про проблеми з централізованою доставкою АРВ-препаратів в Донецьку та Луганську області. Крім того, в обох звітах приділяється увага критичній ситуації із ув’язненими в зоні АТО. Зокрема, зазначалось, що понад 23% усіх ув'язнених України утримуються в східних регіонах країни. Нестача продовольства створила велику проблему харчування ув’язнених, поставка їжі та питної води ускладнюється бойовими діями, деякі пенітенціарні установи не отримують необхідної кількості АРВ-препаратів. А з квітня 2014 року ув’язнені не могли направлятись на лікування до обласної лікарні Донецька через бойові дії і міркування безпеки. 15 вересня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні отримала інформацію, що майже протягом 2 місяців не поставлялись продукти харчування в Єнакієвську виправну колонію №52, залишаючи 450 ув'язнених голодувати.

Повні версії шостого та п’ятого звітів Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації в Україні.

Версія шостого звіту УВКПЛ ООН щодо ситуації в Україні.

Версія п'ятого звіту УВКПЛ ООН щодо ситуації в Україні.