dir->/media/actions/ukrayina-vpershe-vklyuchena-do-litsenziyi-patentnogo-pulu/

31 березня 2014 р. фармацевтична кампанія ViiV Healthcare і Патентний пул лікарських засобів (MPP)  уклали ліцензійний договір щодо препарату долутегравір (DTG, торгова назва «Тівікей») та непедіатричної форми абакавіру. Див. детальніше http://www.medicinespatentpool.org/medicines-patent-pool-viiv-healthcare-sign-licence-for-the-most-recent-hiv-medicine-to-have-received-regulatory-approval/

Долутегравір вважається значним прогресом у лікуванні ВІЛ-інфекції. Цей лікарський засіб не вимагає бустера, має хорошу ефективність при дуже малих дозах. DTG має дозування 50 мг, а це означає, що він має потенціал для виробництва при відносно низьких витратах за рахунок меншої потреби в активному фармацевтичному інгредієнті. Крім того, долутегравір може бути використаний у комбінації з іншими препаратами для пацієнтів, які ніколи не отримували терапію ВІЛ, а також для багатьох пацієнтів, у яких є резистентність до їх поточних схем лікування. Препарат не поступається ралтегравіру в лікуванні наївних пацієнтів та має перевагу щодо пацієнтів, яким не підходить перша лінія терапії. В комбінації з абакавіром та ламівудином має перевагу над Атріплою (тенофовір/емтрицитабін/ефавіренц) через меншу кількість побічних ефектів.

У січні 2014 року, ВООЗ включив долутегравір до списку препаратів, які прекваліфіковані ВООЗ, незважаючи на те, що DTG зовсім новий продукт - це явно свідчить про важливість, яку ВООЗ надає цьому препарату. Долутегравір був зареєстрований в ЄС два місяці тому, а в США - вісім місяців тому.

Цього разу Україна була вперше включена в географічне покриття ліцензії Патентного пулу, яке включає 121 країну. Ліцензія передбачає можливість для вітчизняних та іноземних виробників генеричних лікарських засобів виробляти, продавати чи поставляти в Україну педіатричну форму долутегравіру, і така діяльність не вважатиметься порушенням патентних прав та не вимагатиме виплати винагороди (роялті) патентовласнику, незважаючи на те, що в Україні діє патент ViiV Healthcare на долутегравір до 2026 року.

Слід звернути увагу, що Україна увійшла виключно у ліцензію щодо педіатричної форми препарату долутегравір, однак поки не включена до списку країн по дорослій формі цього препарату та непедіатричного абакавіру. Проте, якщо Україною буде видано примусову ліцензію щодо патенту на долутегравір та абакавір, тоді вітчизняний або іноземний виробник матиме право виробляти в Україні або поставляти в Україну ці препарати згідно з умовами примусової ліцензії. Нагадаємо, що порядок видачі Кабінетом Міністрів України примусових ліцензій на лікарські засоби, передбачений Постановою КМУ № 877 від 4 грудня 2013 року.

 Всеукраїнська мережа ЛЖВ сподівається, що іноземні та місцеві виробники генеричних лікарських засобів зацікавляться такою можливістю виробництва цього інноваційного препарату для України.

Крім того, в Україні на даному етапі в лікуванні застосовується педіатрична форма препарату абакавір, на який існує ліцензія Патентного Пула 2013 року, яка, однак, не включає Україну в своє географічне покриття.

 Враховуючи значні проблеми з доступністю АРВ-препаратів для людей, які живуть з ВІЛ в Україні, та кризову фінансову ситуацію, які існує в країні, Всеукраїнська мережа ЛЖВ закликає компанію ViiV Healthcare до включення України до програми доступу компанії або проведення додаткових переговорів з Патентним Пулом щодо педіатричного абакавіру для включення України в географічне покриття існуючої ліцензії.