dir->/media/actions/u-l`vivs`kiy-oblasti-pidgotovleno-treneriv-yaki-navchatymut`-medychnykh-pratsivnykiv/

У рамках реалізації проекту RESPECT: «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику (ГНР) в медичних закладах України» (Проект), що впроваджується Мережею ЛЖВ, які живуть з ВІЛ/СНІД» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) 22-24 жовтня 2014 р. у м. Львові було проведено тренінг для тренерів «Формування толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп найвищого ризику серед медичних працівників».

Метою тренінгу для тренерів було сприяти формуванню в учасників знань, умінь та навичок щодо проведення у подальшому навчання для медичного персоналу пілотних закладів охорони здоров’я (ЗОЗ) з питань формування толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ та ГНР.

Участь у тренінгу взяли представники Львівського обласного відділення Мережі ЛЖВ, лікарі Львівського обласного центру СНІДу та Львівського регіонального фтизіопульмонологічного центру, які сформують тренерські пари для проведення у подальшому тренінгів для медичних працівників пілотних ЗОЗ у рамках Проекту.

Тренерами навчального заходу виступили Ірина Раус, лікар-інфекціоніст Київського міського центру профілактики та боротьби зі СНІДом та Олександра Виноградова, старший фахівець відділу інноваційних програм Мережі ЛЖВ.

Ірина Раус ознайомила учасників тренінгу для тренерів з медичними аспектами презентацій для лікарів під час одноденних тренінгів, зокрема з основними акцентами у темах клінічного перебігу ВІЛ-інфекції, діагностикою і лікуванням, проведення ДКТ, постконтактної профілактики та дотримання правил універсальних методів перестороги, що дозволить лікарям пілотних ЗОЗ побачити коли саме у професійній діяльності вони наражаються на ризик інфікування, а в яких ситуаціях ризик абсолютно відсутній. Таким чином, через знання та детальне вивчення практичних ситуацій, лікарі позбавляються дезінформації, та змінюють ставлення до пацієнтів з ВІЛ, змінюють до ВІЛ-позитивних пацієнтів ставлення як до потенційно «небезпечних».

У Львівській області підготовлено тренерів, які навчатимуть медичних працівників.

Олександра Виноградова презентувала учасникам методологію викладання запропонованої тренінгової програми, зосередивши увагу майбутніх тренерів на основах та специфіці ефективного представлення інформації для медичних працівників ЗОЗ, а також, надала учасникам можливість відпрацьовувати навички тренерів навчальної програми для медиків в контексті

Одним з майбутніх тренерів стане Мар’яна Богданівна Служинська, головний лікар Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, яка надзвичайно зацікавлена у реалізації Проекту у регіоні, і вважає дуже актуальними тренінги для медичних працівників ЗОЗ.

Мар’яна Богданівна презентувала всім учасникам тренінгу дані щодо епідситуації у Львівській області, та розповіла, що особливістю сучасного стану ВІЛ у регіоні є те, що велику частину ВІЛ-позитивних людей становлять представники соціально-захищених прошарків суспільства. Крім того, «50 % ВІЛ-позитивних жінок дізнаються про свій статус під час вагітності, що є середнім показником в Україні, і дає можливість зробити висновки, що рівень інфікування насправді вищий» - зазначає Мар’яна Богданівна.

Іншою специфічною рисою регіону є і його соціально-культурне середовище, що полягає у існуванні стійких релігійних звичаях та цінностях, та у відповідному вихованні. Так, з одного боку релігійне виховання обмежує у стосунках та може впливати на профілактику інфікування ВІЛ, але з іншого боку це стає бар’єром для добровільного тестування на ВІЛ, через страх осуду з боку релігійних лідерів та членів громади, через стигму до ЛЖВ. Релігійна спільнота не схвалює, і часто засуджує людей з ВІЛ-позитивним статусом, покладаючи на них провину за «погану» поведінку.

Досить поширеним явищем є й те, що ВІЛ-позитивні люди виявляються пізно, або самостійно стають на облік лише на ІІІ-IV стадії розвитку ВІЛ-інфекції, що може свідчити про високий рівень стигматизації ЛЖВ у суспільстві та існуючу само стигму у ВІЛ-позитивних.

Разом з тим, на сьогодні є і позитивні результати: всі діти народжені у 2011 р. на сьогодні вже зняті з обліку як ВІЛ-негативні, що може вказувати на ефективну взаємодію між Львівським відділенням Мережі та пологовими будинками. Також, спостерігається зменшення кількості вперше виявлених ВІЛ-позитивних людей у віці 15-24 роки, що може говорити про ефективність освітніх профілактичних програм та зменшення поширеності явища вживання ін’єкційних наркотиків.

У рамках тренінгу учасники опановували техніки модерування та комунікації з учасниками тренінгів для досягнення мети та завдань одноденної програми навчання для медиків пілотних ЗОЗ, моделювали та розглядали можливі поведінкові реакції слухачів стосовно хибних уявлень та практики роботи лікарів із пацієнтами з ВІЛ, що дозволить тренерам більш впевнено почуватися при роботі з групою медичних працівників, розглядаючи питання стигматизації та дискримінації пацієнтів на підставі їх ВІЛ- позитивного статусу.

Представлення медичних та законодавчих аспектів, що стосуються питань ВІЛ-інфекції, надало можливість поглибити учасникам заходу свої знання про права та обов’язки у питаннях охорони здоров’я, пов’язаних з ВІЛ, з метою формування як свого особистого толерантного ставлення, так і ставлення у медичних працівників до ЛЖВ та ГНР.

Так, Олександра Виноградова наголосила: «Знання та розуміння клінічного перебігу ВІЛ-інфекції, етіології і шляхів передачі ВІЛ, розуміння необхідності дотримання універсальних засобів перестороги медичними працівниками, знання про права пацієнтів та обов’язки медиків, інформація про доступ до постконтакної профілактики ВІЛ, у разі аварії на робочому місці, – все це в комплексі має дати медичним працівникам розуміння реальних та уявних ризиків інфікування від пацієнтів ВІЛ, та зрештою вплине на їх ставлення до ВІЛ-позитивних пацієнтів та представників ГНР у ЗОЗ».

Після проходження навчання учасники сформують тренерські пари, які складатимуться з медичного та соціального працівників. Такий підхід дозволить в рамках проведення такими тренерським парами одноденних тренінгів для медичних працівників надати не лише клінічні знання про ВІЛ-інфекцію, а й продемонструвати психологічну та емоційну складову життя з ВІЛ, за допомогою інтерактивних вправ продемонструвати наслідки стигми та дискримінації для ВІЛ-позитивних пацієнтів, і як вони впливають на якість життя ЛЖВ та представників ГНР.

Загалом у м. Львові заплановано провести 30 одноденних тренінгів з питань формування толерантного ставлення ЛЖВ та ГНР для медичних працівників пілотних ЗОЗ протягом року.

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.