dir->/media/actions/sytuatsiya-iz-zapasamy-ta-dostavkoyu-art-u-donets`kiy-ta-lugans`kiy-oblastyakh-stanom-na-30-01-2015-/

Завантажити документ.

У зв’язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей НУО, що реалізують проектну діяльність зіткнулися з рядом перешкод в здійсненні медико-соціального супроводу ЛЖВ.

Завдяки адвокаційним зусиллям ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» 28 січня 2015 року було здійснено поставки АРВ-препаратів для:

· 14 ВІЛ-позитивних дітей у м. Краматорськ (поставка з м. Донецьк)

· 1200 ВІЛ-позитивних пацієнтів у м. Луганськ (поставка з м. Київ).

ПЕРЕШКОДИ З МЕДИКО-СОЦІАЛЬНИМ СУПРОВОДОМ ЛЖВ В ЗОНІ АТО:

· Обмеження в пересуванні по районах області (рух міжміських автобусів було змінено або скасовано, введена пропускна система для пересування між територіями не підконтрольними Україні та підконтрольними українській владі).

· Обмеження фізичного доступу для отримання АРВ-препаратів.

· Проведення діагностики на вірусне навантаження (ВН), СД4, ПЦР (транспортування крові в Донецький СНІД-центр не здійснюється. Клієнтам в лікарнях пропонують їздити до Донецьку самостійно).

· Звільнення персоналу (пригнічений психологічний стан співробітників, частина персоналу в різних організаціях припиняла роботу в проекті, у Луганську 90 % залучених фахівців (лікарів, медичних сестер та інших фахівців) достроково розірвали договори.

· Згортання сервісів в зоні антитерористичної операції (АТО) призвело до труднощів у доставці вантажів та закупівлі гуманітарної допомоги.

· Значна частина бізнесу згортала свою діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, не здійснювали поставки продукції в регіони, було складно проводити процедури закупівлі.

· У зв’язку з підвищенням цін на продукти, інші товари (продукти харчування, гігієнічні набори, підгузники, медикаменти, гінекологічні набори) кількість пакетів допомоги та їх склад суттєво зменшився.

· Зменшилась кількість фінансових установ для здійснення господарської діяльності, на територіях, тимчасово непідконтрольних українській владі, зовсім призупинилась діяльність банківського сектору, відповідно більшість постачальників відмовилось від безготівкового розрахунку. Було прийнято рішення обирати постачальників в інших областях.

ПЕРЕШКОДИ З ДОСТАВКОЮ ПРЕПАРАТІВ В ЗОНУ АТО:

· Військові дії у зоні АТО.

· Згортання сервісів з кур’єрської або поштової діяльності у зоні АТО, що унеможливлює доставку вантажів та отримання документів про їх прийняття від отримувачів.

· Неможливість здійснення страхування вантажів, які мають надходити у зону АТО.

· Тривалий процес перереєстрації установ на нових місцях розташування на територіях, підконтрольних владі України.

· Непідготовленість новопереміщених установ до прийому та зберігання товарів медичного призначення, які вимагають дотримання особливих умов зберігання (холодовий ланцюг тощо).

· Обмежений термін використання, у першу чергу реагентів та витратних матеріалів для досліджень на CD4 та ВН, а також лікарських засобів для лікування опортуністичних інфекцій та інфекцій, що передаються статевим шляхом.

· Фізична відсутність пристроїв для проведення досліджень на CD4 та ВН в нових місцях розташування установ у м. Слов’янськ та м. Сєвєродонецьк.

· Нові правила (з січня 2015 року) в’їзду в зону АТО через блокпости: http://www.ssu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/article?art_id=135955&cat_id=39574. Обмежена кількість таких блокпостів. Процедура оформлення спеціальних перепусток займає близько 10 днів, що загальмовує процес доставки АРТ.

Закупівля АРВП (3-й програмний рік). Не розвезено станом на 23.01.2015 р.:

м. Луганськ

Ефкур, (Ефавіренз 600 мг, таб., уп. № 30)., № 60)

Вірокомб (Зидовудин 300 мг/ Ламівудин 150 мг, табл., № 60)

1945 уп.

27 уп.

Всі інші АРВП розвезені до м. Луганськ та м. Донецьк протягом березня-липня 2014 р.

Закупівля АРВП (4-й програмний рік). Не розвезено станом на 23.01.2015 р.:

Донецька область (м. Слов'янськ)

Трувада (Тенофовір 300 мг / Емтрицитабін 200 мг, таб., № 30 таблеток у флаконі)

Вірокомб (Зидовудин 300 мг/ Ламівудин 150 мг, табл., № 60)

Алувіа (Лопінавір 200 мг / Ритонавір 50 мг, таб., уп. № 120)

Калетра (розчин для перорального застосування, по 60 мг у флаконі, по 5 флаконів у картоній коробці)

709

5100

3049

180

Луганська область (м. Сєвєродонецьк)

Алувіа (Лопінавір 200 мг / Ритонавір 50 мг, таб., уп. № 120)

Калетра (розчин для перорального застосування, по 60 мг у флаконі, по 5 флаконів у картоній коробці)

Вірокомб (Зидовудин 300 мг/ Ламівудин 150 мг, табл., № 60)

200

12

20

Дані АРВП було розвезено до установ з метою недопущення переривання лікування для потреб пацієнтів, які лікуються за кошти Державного бюджету. Всі інші АРВП буде розвезено протягом січня-лютого 2015 р.

АРВ-ЛІКУВАННЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ЖИВУТЬ З ВІЛ

Донецька область: працює 13 НУО, що обслуговують 24 сайти (міст), з яких:

15 на території, підконтрольній владі України (м. Авдіївка, м. Красногорівка, м. Слов'янськ, м.Артемівськ, м. Дружківка, м. Краматорськ, м. Костянтинівка, Червоноармійськ, м.Селідове, м. Дзержинськ, м. Красний лиман, м. Добропілля, м. Маріуполь, м.Миколаївка, м. Волноваха).

Залишок АРВ-препаратів (станом на 26.01.2015р):

· сайт видачі АРТ м. Слов’янськ (344 клієнтів) – до кінця лютого 2015

· сайт видачі АРТ м. Красний Лиман (65 клієнтів) – до кінця лютого 2015

· сайт видачі АРТ м. Миколаївка (45 клієнтів) – до кінця лютого 2015

· сайт видачі АРТ м. Костянтинівка (213 клієнтів) – до кінця лютого 2015

9 на території, тимчасово непідконтрольній Україні (м. Макіївка, м. Донецьк, м. Сніжне, м. Ясинувата, м. Торез, м. Харцизьк, м. Шахтарськ, м. Єнакієве, м. Горлівка).

На сьогодні 1310 людей, які отримують АРВ-терапію, на території, тимчасово непідконтрольній владі України. 20-30% клієнтів були вимушено переселені. Близько 50% з них періодично приїжджають отримати АРТ. З 15% клієнтів, вимушено переселених, зв'язок відсутній.

Залишок АРВ-препаратів – до березня 2015 року.

Рис. 1. Охоплення ВІЛ-позитивних клієнтів проектами ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Донецька область

Луганська область: працює 1 НУО, що обслуговуює 10 сайтів (міст), з яких:

4 на території, підконтрольній владі України (м. Рубіжне, м. Сєвєродонецьк, м.Лисичанськ, м. Сватове).

Залишок АРВ-препаратів (станом на 26.01.2015р):

· сайт видачі АРТ, м. Лисичанськ – до 03 лютого 2015

· сайт видачі АРТ, м. Сєвєродонєцк – до 30 січня 2015

· сайт видачі АРТ, м. Рубіжне – до 05 лютого 2015

· сайт видачі АРТ, м. Сватове – до 30 січня 2015

6 на території, тимчасово непідконтрольній владі України (м. Луганськ, м. Стаханов, м. Краснодон, м. Перевальськ, м. Алчевськ, м. Лутугіно).

Залишок АРВ-препаратів – до березня 2015 року.

Рис. 2. Охоплення ВІЛ-позитивних клієнтів проектами ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Луганська область

СИТУАЦІЯ У ЗАКЛАДАХ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИ

З 36 колоній на території Донецької та Луганської областей лише 8 підконтрольні владі України. Важливо підкреслити, що Мережа ЛЖВ забезпечує препаратами всі колонії даних областей, оскільки Державна пенітенціарна служба України на сьогоднішній день не доставляє препарати.

Донецька область, виправні заклади (станом на 19 січня 2015):

· 1252 ВІЛ-позитивних засуджених та осіб, узятих під варту

· 404 – з них отримують АРВ-терапію

Луганська область, виправні заклади (станом на 19 січня 2015):

· 241 ВІЛ-позитивних засуджених та осіб, узятих під варту,

· 134 – з них отримують АРВ-терапію

У період з серпня по жовтень 2014 року Мережею були зроблені поставки антиретровірусних препаратів, закуплених за кошти Глобального Фонду, до зазначених установ з метою недопущення переривання.

Залишок АРВ-препаратів – до кінця березня 2015 року. Вже з січня 2015 року у виправних закладах Донецької та Луганської областей не буде ліків для надання невідкладної медичної допомоги засудженим.

Перешкоди у діяльності з виправними закладами:

· Відсутність доставки біоматеріалів на аналізи в лабораторії.

· Нестача медперсоналу колоній у зв'язку з бойовими діями.

· Нестача продуктів харчування, гігієнічних засобів, теплого одягу, медикаментів унаслідок відсутності їх централізованого постачання ДПтСУ до закладів на території, які тимчасово непідконтрольні владі України.

Національний превентивний механізм за підтримки ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» здійснив моніторингові візити у три слідчі ізолятори (СІЗО), які знаходяться на території проведення АТО. Необхідно відзначити, що питанням медичного забезпечення, у тому числі ВІЛ-позитивних людей, приділяється недостатньо уваги. Так, наприклад, у Старобельському СІЗО де-факто відсутня медична частина, бо відсутній начальник, а з персоналу лише один лікар, який не здатний обслуговувати більш ніж 400 ув’язнених. Усі відвідані СІЗО мали низький рівень запасів ліків та невпевненість у їх постачанні у найближчому майбутньому.

Через проблеми з вивезенням хворих до закладів охорони здоров’я практично не вирішується питання щодо надання кваліфікованої медичної допомоги (операції, складна діагностика). Варто підкреслити критичну ситуацію з евакуацією засуджених, у тому числі і ВІЛ-позитивних засуджених, із закладів на території активних бойових дій. Наприклад, досі не вирішено питання щодо евакуації ВІЛ-позитивних засуджених жінок з немовлятами з Донецького слідчого ізолятора.

НАСТУПНІ ДІЇ

Для поставки препаратів у зону бойових дій:

1. Прискорити прийняття Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання встановлення тимчасового порядку надання допомоги населенню на тимчасово неконтрольованих територіях Донецької та Луганської областей».

2. Розпочати співпрацю з Міжнародним комітетом Червоного Хреста до прийняття вищезгаданої Постанови.

3. Залишити частину придбаних Мережею товарів (АРВП) на центральному складі з метою оперативного реагування на зміну ситуації в зоні АТО.

4. Розподілити АРВ-препарати у Донецьку область, а саме у Центри СНІДу м. Маріуполь та м. Слов’янськ покращити доступ пацієнтів до АРТ та запобігти зайвому переміщенню.

5. Організувати поставку АРВ-препаратів, закуплених за кошти Глобального Фонду, до виправного закладу у м. Слов’янськ (Донецька область) та м. Сєверодонецьк (Луганська область). Наступне розповсюдження АРВ-препаратів до ВІЛ-позитивних засуджених та осіб, узятих під варту, буде здійснено силами соціальних працівників неурядових організацій. Наразі тривають перемовини щодо узгодження усіх питань з метою запровадження зазначеного механізму.

6. Забезпечити обладнанням для здійснення досліджень на СД-4 та вірусне навантаження лабораторії Центрів СНІДу у м. Слов’янськ та м. Сєвєродонецьк.

З метою зміни логіки поставки у зоні АТО для повного задоволення потреб пацієнтів у лікарських засобах та виробах медичного призначення та швидкого реагування, Мережею було направлено ряд листів, зокрема на Міністерство охорони здоров’я України (вих. № 1617 від 27.11.2014 р., № 32 від 21.01.2015) та на Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями (вих. № 48 від 26.01.2015 р., № 15 від 16.01.2015).

За детальною інформацією звертайтесь: Олександр Гатіятуллін, 098 377 23 26, Всеукраїнська мережа ЛЖВ, фахівець з адвокації