dir->/media/actions/sandra-rulofs-saakashvyly-supruga-ks-prezydenta-gruzyy-kak-chlen-pravlenyya-gf-zayavyla-ukrayna-pryo/

Сандра Рулофс-Саакашвілі, дружина екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі, зустрілася сьогодні, 05 листопада 2014 року, з представниками українських неурядових організацій, щоб почути з перших вуст про нинішню ситуацію в Україні у сфері охорони здоров'я, з акцентом на доступі до лікування.

У ролі представника Правління Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (ГФ) від країн Східної Європи та Центральної Азії, поважна гостя відвідала офіс Всеукраїнської Мережі людей, які живуть з ВІЛ, сформувати список ідей та пропозицій від неурядових організацій та відстоювати надалі їх на засіданні Правління ГФ.

Пані Саакашвілі звернула увагу на важливість України на міжнародній платформі і заявила: «Україна - пріоритет».

IMG_1220.JPG

Раніше Сандра Рулофс-Саакашвілі вже мала можливість ознайомиться з декількома проектами, реалізованих за підтримки Глобального Фонду, під час свого візиту в Україну, який співпав із початком мирних демонстрацій за підписання угоди про Асоціацію з ЄС в Києві.

Учасники зустрічі озвучили успіхи в подоланні епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, але в головному робочий візит був присвячений освітленню критичних, насущних питань про важливість продовження фінансування Глобального Фонду для ефективності імплементованих програм і залучених ресурсів, для збереження результату, який розвивався з хорошою тенденцією до початку останніх подій у країні.

IMG_1245.JPG

Володимир Жовтяк, Голова Координаційної Ради Всеукраїнської Мережі ЛЖВ, зазначив: «За прогнозами наша держава через 3 роки не буде готова взяти на себе закупівлі ліків. Нинішній досвід зриву тендерів – цьому підтвердження. Підтримки від влади не варто очікувати у той час, коли чиновники прикриваються АТО, а їх діяльність на території військового конфлікту не піддається ніякій критиці».

У Криму кризова ситуація, оскільки 3000 ВІЛ-позитивним людям загрожує переривання лікування – тендери із закупівлі ліків не відбулися.

Директор з політики та партнерства Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Павло Скала описав кризу країни, звернувшись до досвіду Криму: «У Криму 15 000 клієнтів у програмах зменшення шкоди. Проблема полягає в тому, що на півострові зараз інші ціни, інша валюта, а бюджет проектів лишився без змін». Фінансову проблему Павло Скала показав на прикладі доставки інформаційних матеріалів: «Якщо раніше доставка за 1 кг становила 17 грн, то зараз ця вартість збільшилася у 20 разів, до ціни в 300 грн». Необхідно відзначити, що 15% всіх клієнтів у програмах зменшення шкоди сконцентровані саме у Донецькій і Луганській областях, на території нинішнього військового конфлікту. Обстановка, яка не покращується, віщує аналог Кримській ситуації. Учасники зустрічі стурбовані, що уже зараз за попередньою і не повною статистикою зафіксовано підвищення інфікування в даних областях, до кінця року ця цифра буде стрімко рости.

У Ростовській області, РФ, проблема з лікуванням переселенців з Донецької та Луганської областей. Саме у даному регіоні розмістилося більшість людей, які виїхали до Росії у зв'язку з військовими діями. Спільнота людей, які живуть з ВІЛ, у Російській Федерації звернулася до України за допомогою з ліками.

Ольга Гвоздецька, директор програмного департаменту, звернулася до Сандри Саакашвілі з проханням посприяти спрощенню звітності в Глобальний Фонд по доставках АРВ-препаратів та інших медичних продуктів у складний період для країни. А також виважено оцінити важливість звіту та цінність життя людей, волонтерів Мережі ЛЖВ та інших партнерських організацій, які своїми силами, ризикуючи здоров'ям і життям, доставляють АРВ-препарати в зону АТО.

На зустрічі прозвучали проблеми, що зачіпають різні рівні:

Україна на сьогоднішній день не приваблива для інвестиційних компаній.

Бюрократія в системі охорони здоров'я, соціального захисту.

Нові чиновники коригують статистику, не базуючись на дослідженнях.

У регіонах країни найближчим часом пацієнтів чекає переривання лікування.

Люди відтягують госпіталізацію, оскільки не мають можливості самостійно оплатити лікування.

Проблеми в зоні АТО: надання медичних послуг в зоні АТО, переливання крові, обробка інструментарію, відсутність дитячих сумішей у мам, доставка препаратів, у тому числі доставка в місця несвободи, навантаження сусідніх областей до АТО щодо забезпечення потреб вимушених переселенців. Питання щодо забезпечення лікуванням людей, які виїхали в Росію, особливо хвилював, оскільки українські НГО продовжують доставляти препарати своїми силами, минаючи блокпости і під мінометним обстрілом, але немає чіткої відповіді, чи повинні саме вони організовувати поставки в іншу країну.

IMG_1233.JPG

«Основний виклик, який належить нам подолати – зменшення фінансування, що веде за собою урізання діяльності, скорочення персоналу, і в той же час збільшення навантаження на працівників», – розповіла Лада Булах, виконавчий директор Київського відділення Всеукраїнської мережі ЛЖВ. Звернула увагу, що завжди співробітники працювали на результат, а не на процес, але перспектива не вселяє довіри. Так, наприклад, у соціальних працівників просто не буде фізичної можливості проконсультувати 400 людей, які потребують допомоги та підтримки, за півроку».

IMG_2.jpg

На зустрічі представники громадських організацій проявили велику надію на Правління ГФ у найважливішому питанні, що країні потрібен компонент адвокації, соціальної мобілізації, і продовжити життя йому може ГФ, оскільки в українського корумпованого уряду держави не може бути зацікавленості в даній складовій.

Провели показову паралель із ситуацією, у якій пацієнти України залишилися уповати тільки на себе та громадські організації: «Як викинути рибу на берег, яка безпорадно хапає ротом повітря».

IMG_1.jpg

Зібрану інформацію, яка є концентрацією голосу громадськості, Сандра Саакашвілі особисто передасть Правлінню ГФ.

Всі представники НУО одноголосно акцентували увагу для Сандри Рулофс-Саакашвілі на необхідності гнучкого і унікального підходу у прийнятті рішень на рівні Глобального Фонду щодо України в умовах воєнного конфлікту, а також закликали до прояву твердого політичного впливу ГФ.

IMG_1276.JPG

IMG_0199.JPG