dir->/media/actions/provedeno-pres-konferentsiyu-dyskryminatsiya-kyyan-khvorykh-na-vil-snid-v-medychnykh-zakladakh-stoly/

Проведено прес-конференцію «Дискримінація киян, хворих на ВІЛ/СНІД, в медичних закладах столиці»

13-го серпня 2014 року у прес-центрі інформаційної агенції «УНІАН» відбулась прес-конференція на тему «Дискримінація киян хворих на ВІЛ/СНІД у медичних закладах столиці».

Участь у конференції взяли Володимир Курпіта, Голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально-небезпечних захворювань, Оксана Брижовата, директор проекту RESPECT: «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику (ГНР) в медичних закладах України» (проект RESPECT); керівник відділу інноваційних програм ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Лада Булах, заступник Голови координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції при КМДА та виконавчий директор Київського міського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», а також представники спільноти людей, що стикнулись з проблемою ВІЛ/СНІДу.

IMG_0079.JPG

Основна мета запрошення представників ЗМІ на прес-конференцію – це презентація проекту RESPECT: "Зменшення стигми та дискримінації, пов'язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України", що включає в себе реалізацію Київським міським відділенням Мережі мікропроекту "Толерантна медицина: Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах м. Києва".

Проект впроваджується ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» у партнерстві з Державною службою України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, міськими та обласними управліннями охорони здоров’я у пілотних регіонах, за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект буде реалізовано протягом трьох років у Києві та Львові з поширенням досвіду та практики на інші чотири регіони у подальшому.

Для проекту було відібрано 6 закладів охорони здоров’я та заплановано навчання для 720 медичних працівників столиці на теми формування толерантного ставлення до пацієнтів, які живуть з ВІЛ/СНІД та представників груп найвищого ризику (наркозалежних; чоловіків, що мають секс з чоловіками та працівників комерційного сексу) у відібраних закладах.

Як зазначив Володимир Курпіта, на сьогодні спостерігається певна стабілізація поширення ВІЛ-інфекції в Україні, хоча й дотепер існують значні проблеми у забезпеченні лікуванням ЛЖВ. І в той же час зменшення смертності від СНІДУ на 6,8 % від початку 2014 року свідчить про те, що більшість людей, які дізнаються про статус ВІЛ-інфікованого все ж таки звертаються до закладів охорони здоров’я та отримують відповідне лікування.

Викликом на сьогодні залишається те, що епідемія ВІЛ-інфекції виходить за межі поширення серед уразливих груп населення, і поширюється серед усього населення. Часто, звертаючись до закладів охорони здоров’я, люди стикаються з дискримінацією у зв’язку зі статусом ВІЛ.

Про актуальність проблем стигми та дискримінації щодо ЛЖВ також свідчать результати національного дослідження «Показник рівня стигми ЛЖВ – Індекс Стигми», яке проводилося ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». Серед типових порушень прав пацієнтів через їх ВІЛ-статус у Києві визначено: розкриття медпрацівниками ВІЛ-статусу без отримання згоди пацієнтів (23% опитаних) та надання рекомендацій від медичних працівників відмовитися від народження дітей (15% опитаних). Люди, які живуть з ВІЛ/СНІД, часто стикались з відмовами у лікуванні чи медичних процедурах через ВІЛ-статус, вимогами сплати додаткових коштів, образами та приниженням гідності.

IMG_0083.JPGОксана Брижовата розповіла, що проект складається з трьох компонентів, які в сукупності забезпечать зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику та ЛЖВ серед медичних працівників, а саме: 1) розробка та впровадження у медичних закладах пілотних регіонів політик, дружніх до ЛЖВ та представників груп найвищого ризику; 2) розробка та пілотування в закладах до- та післядипломної медичної освіти тренінгових модулів з питань запобігання та зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ-статусом пацієнтів; та 3) посилення спроможності Всеукраїнської мережі ЛЖВ та її партнерів щодо роботи зі зменшення стигми та дискримінації до ЛЖВ та представників груп найвищого ризику серед медичних працівників. На сьогодні вже досягнуто позитивний результат у рамках проекту: розроблено п’яти-денний курс для сімейних лікарів з ведення пацієнта зі статусом ВІЛ.

«Наша робота буде спрямована на побудову позитивної комунікації між пацієнтом та медичним працівником, в основі якої лежать толерантне ставлення та взаємоповага. Успіх лікування кожного пацієнта залежить не тільки від правильно поставленого діагнозу та призначеного лікування, а і сприятливого психологічного середовища», - зазначила Оксана Брижовата.

Про значимість комунікації лікаря з пацієнтом та ставлення оточуючих до ЛЖВ зазначила також Лада Булах: «Дізнатись про діагноз ВІЛ страшно, не тільки тому, що це хвороба, а й через страх реакції лікарів та оточуючих на таку інформацію. Таким чином, людина закривається і не стає на облік і лікування, хоча для цього існують відповідні ресурси, соціальний супровід тощо. На сьогодні 11 000 ВІЛ-інфікованих людей стоять на обліку в Києві, але приблизно 30 000 (за не уточненою інформацією) - не реєструються і не стають на облік, прирікаючи себе. Ставлення лікарів складається таким чином, що дізнавшись про статус ВІЛ-інфікованого, пацієнта направляють до Київського міського центру СНІДу, незважаючи на причину звернення такого пацієнта до закладу охорони здоров’я. Є випадки, коли пацієнту з ВІЛ-статусом відмовляли у хірургічному втручанні, який цього потребував. Через часті такі випадки пацієнт з ВІЛ-статусом врешті - решт втрачає надію та бажання звертатися за медичною допомогою, і як результат це призводить до летальних наслідків. Формується замкнене коло: лікар боїться пацієнта, а пацієнт - реакції лікаря. Тому важливо не боятися працювати з ЛЖВ – це може врятувати не одне життя.»
IMG_0056.JPG

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.
Shablo_novuvnu_2221.jpg