dir->/media/actions/problemy-v-dostupi-do-medychnoyi-dopomogy-lzhv-vyyavyly-monitory-v-khodi-vizytu-u-kharkivs`ku-ustano/

Умови утримання ув’язнених, стан виконання рекомендацій попереднього візиту, який відбувся у 2013 році та рівень забезпечення права на медичну допомогу вивчила моніторингова група Національного превентивного механізму в ході візиту до Харківської установи виконання покарань №27. Візит був ініційований ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках проведення дослідження доступу людей, які живуть з ВІЛ/СНІД до медичної допомоги в закладах Державної пенітенціарної служби.

2 жовтня 2015 року було здійснено моніторинговий візит Національного превентивного механізму до Харківської УВП за участю головного спеціаліста Департаменту по реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валентини Оболенцевої та моніторів НПМ від громадськості Андрія Черноусова, Олександра Гатіятулліна та Костянтина Ключарьова.

«Є позитивна динаміка з поліпшення умов утримання ув’язнених, але є проблеми з доступу ЛЖВ до медичної допомоги», зазначив Олександр Гатіятуллін, фахівець відділу адвокації ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», який є монітором Національного превентивного механізму.

Медична частина установи укомплектована медичними працівниками на 90%, вакансія лікаря фтізіатра вакантна.Але не зважаючи на це, з аналізу представленої медичної документації встановлено, що медична допомога та виявлення ВІЛ-інфікованих осіб в установі організовані на низькому рівні. Так, в установі за 9 місяців 2015 року обстежено на ВІЛ лише 9,6% з усіх ув’язнених та засуджених, з яких лише у 11 осіб виявлено ВІЛ, що становить близько 7% з усіх обстежених .

Враховуючи дані інтегрованого біоповедінкового дослідження, поширеність ВІЛ-інфекції у пенітенціарних закладах України складає 11%. Отже можна припустити, що у закладі можуть перебувати більш ніж 150 людей, які живуть з ВІЛ. Відповідно до стратегії ЮНЕЙДС 90х90х90 - 90% ЛЖВ, що відповідають критеріям надання лікування, повинні отримувати антиретровірусну терапію. Однак, результати моніторингу свідчать про наявність в зазначеній системної проблеми, яка полягає у неналежному обстеженні на ВІЛ ув’язнених та доступу вже ВІЛ-позитивних осіб до антиретровірусного лікування. В установі на обліку знаходиться всього 19 ВІЛ-позитивних людей, з яких 11 перебуває на антиретровірусному лікуванні.

Зі слів медичного працівника, відповідального за здійснення заходів з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, призначення антиретровірусної терапії здійснюється лікарем-інфекціоністом Темнівської виправної колонії (№100), який раз на місяць здійснює консультативний прийом в установі.

Дотестове консультування проводиться по 10 хвилин на особу, що може свідчити про не достатню його якість.

В установі тримаються хворі на туберкульоз особи, які переважно слідують транзитом до спеціалізованої туберкульозної лікарні. Облік зазначених хворих ведеться не належним чином,

Але позитивним моментом є те, що учасникам програми замісної підтримувальної терапії надається доступ до лікування. В закладі перебуває один учасник програми ЗПТ, якого на момент візиту конвоювали до наркологічного диспансеру для отримання замісної підтримувальної терапії на виконання спільного наказу № 821/937/1549/5/156 від 22.10.2012р. Також в медичній частині створюється кабінет для проведення ЗПТ, але необхідне ліцензування діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Необхідно відмітити поліпшення умов перебування ув’язнених та забезпечення їх медичними препаратами. Наприклад 2 режимний корпус, який не відповідав стандартам утримання ув’язнених (побудований у 1848 році) було, законсервовано та усі ув’язнені переведені до інших режимних корпусів. Ведуться ремонтні роботи камер, прогулянкових двориків, камер-палат медичної частини, аптечного складу, банно-прального комбінату та камер збірного відділення. Здано в експлуатацію кімнату для тривалого побачення засуджених до довічного позбавлення волі. З початку року було надано три тривалих побачення. Законсервовані індивідуальні бокси у збірному відділені.

За результатами візиту готується звіт з відповідними рекомендаціями Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для реагування з боку Держаної пенітенціарної служби України.

вход общая_новый размер.JPG

МБТ+_новый размер.JPG

АРТ_новый размер.JPG

8 комната медицинского осмотра_новый размер.jpg