dir->/media/actions/pidsumky-vsesvitnikh-konsul`tatsiy-unz-oon-shchodo-profilaktyky-likuvannya-doglyadu-ta-pidtrymky-u-z/

Глобальні консультації відбулися 16-17 жовтня 2014 року у Відні. Враховуючи те, що їх основна мета полягала в активізації зусиль, спрямованих на боротьбу проти ВІЛ у місцях позбавлення волі, глобальні консультації забезпечили простір для діалогу та обміну досвідом щодо програмного розвитку та реалізації профілактики, лікування, догляду та підтримки у зв’язку з ВІЛ в пенітенціарних закладах. Протягом консультацій також були підведені підсумки щодо прогресу, досягнутому на сьогоднішній день, визначені спільні завдання, можливості для посилення та підтримки національних заходів з реагування на проблему ВІЛ у тюрмах.

Дводенна зустріч зібрала разом керівників національних пенітенціарних систем та національних програм зі СНІДу з 27 ключових країн у всьому світі, представників постійних представництв у м.Відень, організацій ООН (ЮНЕЙДС, ВООЗ, ПРООН та ЮНЕСКО), Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, а також відповідних організацій громадянського суспільства, таких, зокрема, як Міжнародна асоціація зниження шкоди (Harm Reduction International), Міжнародна мережа споживачів наркотиків (International Network of People who Use Drugs), Канадська правова мережа з ВІЛ/СНІДу (Canadian HIV/AIDS Legal Network) та Глобальна мережа проектів для секс-працівників (Global Network for Sex Work Projects).

Експерти, які брали участь у Віденських всесвітніх консультаціях щодо профілактики, лікування, догляду та підтримки у зв’язку з ВІЛ в пенітенціарних закладах, надали рекомендаціям країнам:

1. Забезпечити справедливість і рівність у наданні науково обґрунтованих і заснованих на правах людини медичних послуг для засуджених/затриманих людей.

2. Розширити комплексні послуги у сфері попередження ВІЛ.

3. Мінімізувати застосування досудового утримання під вартою, запровадити альтернативи тюремному ув'язненню, підвищити ефективність систем кримінального правосуддя та уникати застосування позбавлення волі до молодих людей, окрім як у вигляді останнього засобу.

4. Розширити масштаб гендерно-орієнтованої профілактики ВІЛ, лікування та догляду для затриманих/засуджених, насамперед для найуразливіших груп, зокрема: жінок, молоді.

5. Налагодити співпрацю з відповідними НГО, що працюють у напрямку комплексних послуг щодо ВІЛ у тюрмах і закладах досудового утримання, а також забезпечити участь представників ув'язнених або колишніх ув'язнених на всіх етапах.

6. Прийняти узгоджений підхід на рівні всього уряду до проблеми ВІЛ у тюрмах, у якому МОЗ відповідатиме за якість медичних послуг у місцях позбавлення волі, а всі відповідні міністерства, спільно з НГО – планування, реалізацію та оцінку медичних послуг у в'язницях.

7. Докласти особливих зусиль по забезпеченню комплексних послуг у сфері ВІЛ для людей, що знаходяться в ув'язненні, та гарантувати наявність і функціонування механізмів оскарження та відшкодування для людей, позбавлених доступу до послуг.

8. Закликати донорів до надання високого пріоритету плануванню, підтримці реалізації та оцінки комплексного пакету послуг.

Довідкова інформація

Щороку у в'язницях або у попередньому ув’язненні перебувають 30 мільйонів осіб, близько третини з них - у досудових слідчих ізоляторах, часто у переповнених приміщеннях з неприйнятними умовами.

У більшості країн поширеність ВІЛ вища серед ув’язнених і тих, хто знаходиться під вартою, ніж серед населенням у цілому. При цьому, фактична передача ВІЛ-інфекції часто відбувається в умовах ув'язнення. Основними причинами смерті в тюрмах є СНІД і туберкульоз.

Таким чином, забезпечення доступу до профілактики ВІЛ, лікування та догляду для ув'язнених є одним із найважливіших елементів національного реагування на ВІЛ.

Жінки та молоді люди в тюрмах і закладах досудового утримання стикаються з дуже високим ризиком інфікування ВІЛ через насильство, стигматизацію та відсутність відповідних послуг.

У ряді країн передача ВІЛ-інфекції значно скоротилася, а становище ВІЛ-інфікованих у тюрмах полегшилося завдяки розширенню реалізації комплексного пакету послуг з попередження ВІЛ для засуджених/затриманих людей, але надання послуг у сфері ВІЛ у багатьох країнах залишається недостатнім.