dir->/media/actions/pidlitky-yaki-zhyvut`-z-vil-shchob-yikh-pochuly-sami-initsiyuvaly-zustrich-z-vladoyu/

28 квітня 2015 року у м. Київ у Представництві ООН відбулась зустріч українських підлітків, яких торкнулась епідемія ВІЛ/СНІДу, з представниками української влади та громадських організацій. За круглим столом учасники заходу обговорювали численні проблеми та виклики, що постають перед урядом, організаціями та фондами, а також, самими підлітками, які живуть з ВІЛ.

Зустріч було проведено за ініціативою самих підлітків за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), МБО "Східноєвропейське та Центральноазійське Об’єднання людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ)" та Програми розвитку ООН в Україні.

На захід приїхало 17 підлітків з Черкаської, Хмельницької, Полтавської, Одеської, Миколаївської області, а також з Києва. У тому числі, на зустрічі була ініціативна група піділітків, яка займається молодіжним проектом Teenergizer – вебсайтом для активної та енергійної молоді.

"Коли ставлять діагноз, психологічно стає дуже важко. Підлітки губляться, не знають, куди іти, та не можуть знайти потрібну інформацію. Якби не фонди й організації, вони б пропали. Я знаю, що підлітки проводять багато часу в Інтернеті, тому було б доцільно розміщувати рекламу, яка заведе їх на потрібні ресурси", - зазначив один з учасників круглого столу.

Важливою проблемою залишається стигматизація дітей, які живуть з ВІЛ, про що свідчать особисті розповіді підлітків на зустрічі. Зокрема, діти розповіли про те, як вони ставали жертвами осуду не тільки серед однолітків, а й дорослих, навіть працівників педагогічної сфери. Для однієї з дівчат наслідком стигматизації стало фізичне насильство з боку однокласників. Особливо актуальним питання є у невеличких містах і селах, де порушується правило конфіденційності.

Зі слів 17-річного Данила, учасника круглого столу, у підлітків немає юридичної підтримки, окрім платних юридичних послуг. Зокрема, він опинявся в ситуації, коли потрібна була допомога юриста у зв’язку із ВІЛ-статусом. Необхідно, щоб спеціалісти розповідали підліткам про їхні права і повідомляли, куди звертатись в разі їх порушення. Підлітки вважають, що було б добре, якби у центрах для ЛЖВ були юристи.

Нагадаємо, що в Україні працює цілодобово гаряча лінія щодо проблем з ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, де з правових питань консультує юристка Мережі ЛЖВ Світлана Бєлай.(http://www.helpme.com.ua/)

Також Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ, запускає новий проект з правової допомоги у регіонах для тимчасово переміщених осіб ЛЖВ, у тому числі і для дітей. (http://network.org.ua/media/actions/merezha-lzhv-stvoryue-ob-ednannya-yurydychnykh-ekspertiv-v-okremykh-regionakh/)

Ще однією з проблем, на якій наголосили учасники круглого столу, є велика кількість випадків відмови від прийому терапії серед підлітків. Багато з них не повністю розуміють небезпеку для свого здоров’я, інші керуються песимістичним настроєм. Оскільки значна кількість підлітків, що живуть з ВІЛ, походять з неблагополучних родин, батьки не можуть забезпечити їхню прихильність до АРВ-терапії.

Представники державних служб та організацій погодились, що робота у форматі "рівний рівному", коли підлітки допомагають один одному, є один з найбільш ефективних методів, що формує моделі поведінки для здорового способу життя.

Учасники зустрічі погодились, що варто створити молодіжну організацію у складі мережі ЛЖВ, яка охоплювала б молодь перехідного віку. Адже, зі слів представників організацій, якщо кожен із підлітків, які живуть з ВІЛ, доноситиме інформацію до однолітків, вони прислухатимуться до них більше, ніж до дорослих, так як активні підлітки є авторитетом для молоді.

За даними ЮНЕЙДС в Україні проживає близько 3700 ВІЛ-позитивних підлітків. Протягом 2013 року близько 100 підлітків віком з 10 до 19 років померли внаслідок СНІДу. Станом на 1 січня 2014 року на диспансерному обліку перебувало 10 044 дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками, у 3129 з них було підтверджено позитивний ВІЛ-статус. Станом на 1 січня 2015 року 3080 дітей отримують АРТ.

Ефективність лікування підлітків, які живуть з ВІЛ, часто є нижчою, ніж в інших вікових групах населення. Ризик невдачі лікування та резистентності ВІЛ серед молодих людей є вищим, так як в підлітковому віці виникають додаткові труднощі, пов’язані з дотриманням лікування. Саме тому підліткам потрібна медично-соціальна підтримка, що сприяє прихильності до АРТ.

У результаті круглого столу було прийнято рішення створити резолюцію та передати її Президенту України.

"Ні підлітки, ні дорослі не зможуть навчитись допомагати навколишнім, доки не зуміють полюбити себе. Якщо у вас є любов до себе, віра в себе і бажання жити, все обов’язково вийде", - підсумував результати зустрічі Володимир Жовтяк, Президент МБО "Східноєвропейське та Центральноазійське Об’єднання ЛЖВ".

conf-with-teens-4.jpg__650x433_q85_crop_upscale.jpg

conf-with-teens-5.jpg__650x975_q85_crop_upscale.jpg

conf-with-teens-2.jpg__650x433_q85_crop_upscale.jpg