dir->/media/actions/pid-chas-vizytu-do-artemivs`kogo-slidchogo-izolyatora-vyyavleno-fakty-porushen`-prav-uv-yaznenykh/

Стан соціально-побутового та медичного обслуговування у Артемівському слідчому ізоляторі перевірили 16 жовтня представники Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та громадські активісти в ході моніторингового візиту Національного превентивного механізму.

У рамках Національного превентивного механізму перевірено стан медичного обслуговування ув’язнених Артемівського слідчого ізолятору

У складі моніторингової групи були представники ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» - Олександр Гатіятуллін, фахівець відділу адвокації та юридичної підтримки та Валерій Грець, активіст Мережі ЛЖВ з Херсонської області.

У рамках Національного превентивного механізму перевірено стан медичного обслуговування ув’язнених Артемівського слідчого ізолятору

Усього в Артемівському слідчому ізоляторі перебуває 68 ВІЛ-позитивних осіб, 20 з яких мають 4-ту клінічну (термінальну) стадію перебігу захворювання. 18 ВІЛ-позитивних ув’язнених приймають антиретровірусну терапію.

Згідно попередніх висновків, офіційно опублікованих на сайті Уповноваженого ВРУ з прав людини http://www.ombudsman.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=4109%3A2014-10-24-08-19-45&catid=235%3A2013-03-12-12-33-02&Itemid=235 потребують негайного вирішення проблеми щодо надання медичної допомоги ув’язненим. Під час візиту було виявлено численні проблеми у наданні медичної допомоги ув’язненим та заарештованим, пов’язані з бездіяльністю центрального апарату пенітенціарної служби України.

У рамках Національного превентивного механізму перевірено стан медичного обслуговування ув’язнених Артемівського слідчого ізолятору

У слідчому ізоляторі працює інфекційний ізолятор з 11 палатами-камерами, у яких на день візиту утримувалось 38 хворих на заразну форму туберкульозу. З них 17 осіб – засуджені, у яких вирок набрав законної сили і які мали бути відправлені для відбування покарання до Жданівської виправної колонії (№3). Через те, що зазначена установа перебуває на території так званої «Донецької народної республіки», відправка зазначених осіб стала неможливою, але керівництво пенітенціарної служби не вживає будь-яких заходів для вирішення цієї проблеми. Хворі на заразну форму туберкульозу продовжують перебувати у слідчому ізоляторі, що створює вкрай небезпечний епідеміологічний стан, як у самій установі, так і по всьому місту Артемівську.

В ізоляторі перебувають 2 хворих на інсулінозалежну форму цукрового діабету, які вже декілька тижнів не отримують жодної ін’єкції препарату.

Загалом стан забезпечення установи медикаментами та медичним обладнанням критичний. Останнє перерахування грошей на їх закупівлю відбулося у липні поточного року. У вівторок, 14 жовтня, ДОБФ «Оберіг» за координацією ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» було доставлено для Артемівського СІ антиретровірусну терапію (Вірокомб – 60уп., Ефервен – 100 уп., Тенвір ЕМ – 24 уп.) для лікування ВІЛ-позитивних осіб, що забезпечує потребу на 6 місяців, та медикаменти для лікування соматичних захворювань, але ж в медичному закладі відсутні гіпотензивні, кровозупиняючі, знеболювальні, протизапальні, спазмолітичні препарати, гумові рукавички, крапельні системи, шприци.

Територіальні медичні заклади, підпорядковані МОЗ України, відмовляють адміністрації слідчого ізолятора у наданні медичної допомоги спецконтингенту, що суперечить спільному наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 10.02.2012 №239/5/104 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров’я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту», що ускладнює і без того критичну ситуацію з наданням медичної допомоги у слідчому ізоляторі.

Не можна не зазначити самовіддану працю медичних працівників установи, які всупереч усім негараздам продовжують надавати медичну допомогу хворим та запобігати зростанню смертності.

Повний перелік виявлених недоліків разом із відповідними рекомендаціями Уповноваженого ВРУ з прав людини буде надісланий до Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України для відповідного реагування.

Візити Національного превентивного механізму в установи пенітенціарної служби, які знаходяться в зоні проведення АТО, здійснюються за підтримки Асоціації незалежних моніторів, ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та Східноєвропейського та Центральноазіатського об’єднання ЛЖВ.