dir->/media/actions/natsional`na-rada-zatverdyla-zayavku-ukrayiny-do-global`nogo-fondu/

Національна рада затвердила заявку України до Глобального фонду на отримання донорського фінансування програм боротьби з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом

Члени Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу затвердили консолідований запит України до Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, який передбачає фінансування програм боротьби з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом. Відповідне рішення було прийнято під час чергового засідання ради, яке відбулося під головуванням Віце-прем’єр-міністра України Олександра Сича. Участь у засіданні взяли народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я Тетяна Донець, Міністр охорони здоров’я України Олег Мусій, Голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань Володимир Курпіта, Голова Координаційної Ради Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Володимир Жовтяк та інші.

Відкриваючи засідання Віце-прем’єр-міністр України зазначив, що співпраця з Глобальним фондом має надзвичайну вагу, особливо в контексті складної теперішньої економічної ситуації. За його словами, «Національна рада відіграє ключову роль у боротьбі із соціально небезпечними захворюваннями, що нищать суспільний організм. Вона не лише координує взаємодію державних та громадських інституцій, але й є головним координатором проекту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Тому дуже важливо, щоНацрада в оновленому складі активізувала свою роботу».
Затверджена на засіданні заявка передбачає фінансову допомогу Україні протягом 2015-2017 років у розмірі 123,7 млн дол., які будуть спрямовані на програми профілактики, лікування, догляду та соціальної підтримки хворих на ВІЛ-інфекцію та туберкульоз, а також представників груп ризику щодо інфікування. Запланована діяльність передбачає:
- розширення обсягу послуг пацієнтам з ВІЛ/ТБ, їх перегляд та стандартизація; забезпечення рівного доступу ключових груп ризику до послуг з профілактики, діагностики, лікування, догляду та підтримки у сфері протидії ВІЛ та ТБ.
- посилення систем охорони здоров’я для забезпечення якісних інтегрованих послуг ключовим групам, яких торкнулась епідемія ВІЛ-інфекції та туберкульозу.
- зміцнення та розвиток систем громадського суспільства з метою забезпечення можливості надання послуг, заснованих на потребах ключових груп населення,яких торкнулась епідемія ВІЛ/ТБ, у тому числі за рахунок коштів державного бюджету України (реалізація механізму соціального замовлення).
Передбачені пілотні проекти з покращення якості амбулаторної допомоги хворим на туберкульоз та перегляд показань для стаціонарного лікування захворювання. За кошти донора також планується реалізувати проект гнучкості у програмах догляду, підтримки та забезпечення можливості передачі частини функцій іншим провайдерам, приміром, неурядовим організаціям.
Особливістю подальшої співпраці з Глобальним фондом є умови нової моделі фінансування з боку Глобального фонду, які передбачають посилення ресурсної та інституційної ролі країни в забезпеченні національної відповіді на обидві епідемії.
В основі національної заявки лежить аналіз фінансових потреб, необхідних для реалізації програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу, прогноз розвитку обох епідемій, аналіз готовності інфраструктури системи охорони здоров’я і мережі неурядових організацій. Документ містить 14 модулів програмної діяльності, базові економічні розрахунки основних інтервенцій з обґрунтуванням їх доцільності, рентабельності та впливу.
В ході засідання також погоджено перелік основних реципієнтів, які стануть розпорядниками коштів, виділених Україні Глобальним фондом, і виконавцями грантових активностей. Це організації, які вже мають значний досвід зазначеної діяльності та відповідають вимогам з боку донора: МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні», ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ», ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України».

Детальніше зі змістом консолідованої заявки можна тут.


Довідково: Протягом десяти років Глобальний фонд надав Україні значну безповоротну фінансову допомогу у форматі так званих раундів (1-го, 6-го, 9-го та 10-го) на загальну суму понад 400 млн дол США. Глобальний фонд, заснований у 2002 році за рішенням Генеральної асамблеї ООН, є інноваційним підходом до фінансування заходів у сфері охорони здоров’я та новим форматом партнерства між урядами, міжнародними агентствами, громадянським суспільством, приватним сектором та постраждалими спільнотами. За принципом роботи Глобальний фонд працює як фінансовий механізм, відповідаючи на запити країни і орієнтується на ефективність впровадження програм.