dir->/media/actions/monitoryngova-misiya-oon-vidmichae-porushennya-prav-vil-pozytyvnykh-ta-vrazlyvykh-do-vil-lyudey/

Моніторингова місія ООН відмічає порушення прав ВІЛ-позитивних та вразливих до ВІЛ людей

За співпраці Мережі ЛЖВ та Моніторингової місії ООН з прав людини у своїй четвертій доповіді про ситуацію з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини відмічає порушення прав ВІЛ-позитивних людей, споживачів наркотиків та ув’язнених на Сході України та на території Криму. А також у доповіді зазначається про порушення постачання ліків, зокрема антиретровірусної терапії, на Сході України.

Серед порушень права на життя, свободу та особисту недоторканність на Сході України Місія зазначає викрадення та тортури щодо споживачів наркотиків та ВІЛ-позитивних людей. «З 5 червня ставались випадки, коли споживачів наркотиків (навіть які у стадії ремісії) і людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, через їх статус було затримано озброєними групами. Як повідомляється, деякі з них піддавались тортурам і тримались у підвалах. Від родичів затриманих часто вимагали заплатити "штраф" (викуп) у розмірі від 200 до 1000 доларів США. Багатьох затриманих також змушували "відпрацьовувати свою провину" у формі примусової праці або у бойових діях протягом 15 днів», - йдеться у доповіді.

Також у доповіді відмічається складна ситуація для ВІЛ-позитивних людей і споживачів наркотиків в Криму: «Положення людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, складне, особливо для ув'язнених. Через відмінності в затверджених схемах лікування ВІЛ-інфекції в Україні та Російській Федерації пацієнти в Криму були змушені змінити схеми лікування. Споживачі наркотиків були поставлені в особливо вразливе становище, оскільки вони не мають доступу до опіоїдної замісної терапії, яка заборонена законодавством РФ. Як стало відомо, з 10 червня 20 пацієнтів померли через відсутність необхідних ліків, і припускається, що деякі повернулися до вживання нелегальних наркотиків».

У доповіді надаються рекомендації від органів ООН з прав людини та Моніторингової місії, які зокрема направлені на впровадження державою дієвих заходів щодо забезпечення доступу всіх груп людей до лікування і профілактики ВІЛ-інфекції, рішення проблем нестачі антиретровірусних препаратів та збільшення охоплення антиретровірусною терапією, забезпечення доступу до належного лабораторного моніторингу для ЛЖВ, запровадження підходів заснованих на правах людини у вирішенні проблеми споживання наркотиків шляхом протидії дискримінації наркозалежних осіб, надання їм необхідної медико-соціальної підтримки, забезпечення доступу до опіоїдної замісної терапії, в тому числі в закладах пенітенціарної системи.

Повну версію доповіді англійською мовою можна переглянути за посиланням. Незабаром будуть доповіді українською та російською мовами.

Для довідки: Моніторингова місія ООН з прав людини працює в Україні з 15 березня 2014 року на запрошення Уряду. Основне завдання Місії – вивчення становища у галузі прав людини на місцях, з особливим акцентом на південно-східних регіонах України, включно з АРК, та підготовка відповідних доповідей Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Четверта доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо стану забезпечення прав людини в Україні охоплює період з 8 червня по 15 липня 2014 року.