dir->/media/actions/monitoryngova-grupa-npm-zabezpechyla-diagnostykoyu-vil-pozytyvnykh-malyukiv-kramators`kogo-budynku-d/

З 29 по 30 січня 2015 року у м. Краматорськ (Донецька область) працювала моніторингова група Національного превентивного механізму (НПМ), до складу якої увійшли співробітники Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та представники «Асоціації незалежних моніторів». Візит було здійснено у будинок дитини «Антошка», де з липня 2014 року перебувають 14 ВІЛ-позитивних дітей, евакуйованих з Макіївського спеціалізованого будинку дитини. Загалом у закладі проживають 110 дітей від місяця до 4-х років із різними патологіями, серед яких 14 ВІЛ-позитивних дітей та 12 дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів.

«Впродовж останніх двох місяців є проблеми з поставками антиретровірусних (АРВ) препаратів з Донецького обласного центру з профілактики та боротьби із СНІДом. Буквально минулого тижня була загроза переривання у лікуванні, оскільки препарати не були доставлені з Донецька. Для нас було важливо зрозуміти, яким чином планують надалі забезпечувати цих дітей АРВ-препаратами та проводити їм специфічну діагностику», – повідомляє Олександр Гатіятуллін, спеціаліст відділу адвокації ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», який брав участь у візиті як монітор НПМ.

На момент візиту антиретровірусними препаратами діти були забезпечені на місяць. У штаті будинку дитини є лікар-педіатр, яка пройшла навчання у Центрі інфекційних хвороб «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД» при Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит». Також є медсестри, які навчені навичкам догляду за ВІЛ-позитивними дітьми. Однак існує проблема специфічної діагностики ВІЛ-позитивних дітей – наразі відсутня можливість обстежити їх на СД-4 та вірусне навантаження. Раніше діти обстежувалися у лабораторії Донецького обласного центру з профілактики та боротьби із СНІДом (Центр СНІДу), та зараз це неможливо у зв'язку з тим, що лабораторія знаходиться на території, непідконтрольній Уряду України.

Монітори зазначили, що критичність ситуації, що склалася у будинку дитини на даний час, полягає у тому, що діти потребують зазначених обстежень у найкоротші терміни для вирішення подальшої тактики лікування, а перелік медичних закладів, які нададуть такі послуги, та механізм проведення обстежень – відсутні.

Для вирішення даного питання Валентина Оболенцева, головний медичний спеціаліст відділу офісу Омбудсмена, терміново у телефонному режимі узгодила з головним лікарем Київського міського центру по профілактиці та боротьбі зі СНІДом Олександром Юрченком можливість проведення лабораторних аналізів на базі вказаної установи, що дозволить обстежити ВІЛ-інфікованих малюків у найкоротший час. У результаті вже 30 січня 2015 року моніторингова група здійснила доставку крові у лабораторію м. Київ. Але питання щодо подальших обстежень та надання високоспеціалізованої медичної допомоги залишаються відкритими, адже на момент візиту у закладі у наявності був тільки двотижневий запас антиретровірусних препаратів.

Варто підкреслити, що незважаючи на обставини, що склалися на сході України, головному лікарю будинку дитини вдалося не тільки зберегти кадри, а й продовжити роботу закладу на належному рівні. Так, у будинок дитини продовжують надходити діти з м. Слов'янськ, м. Маріуполь та з територій, непідконтрольних Уряду України. 108 дітей забезпечено харчуванням, медичною допомогою та належним доглядом, що було перевірено та відзначено моніторинговою групою.

Наразі працівниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини готується лист до Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України з вимогою вжити всіх необхідних заходів задля забезпечення права на охорону здоров’я та медичну допомогу дітей – вихованців Краматорського будинку дитини «Антошка».

Для розуміння загальної ситуації в установах м. Краматорськ, виявлення гострих і нагальних проблем, моніторингова група відвідала також ряд спеціалізованих закладів, таких як загальноосвітня санаторна школа-інтернат I-II ступенів №2 для дітей з малими та затухаючими формами туберкульозу, Краматорська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат I-II ступенів №1 для дітей з важкими порушеннями мови та комунальний заклад освіти «Краматорський дошкільний дитячий будинок «Гайок» для дітей з важкими порушеннями мови».

Візит було здійснено за підтримки «Всеукраїнської Мережі людей, які живуть з ВІЛ» в рамках фінансування програми надання допомоги Нідерландів MATRA (малі проекти програми соціальної трансформації суспільства).

За інформацією офіційного веб-ресурсу Омбудсмена: http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/3215-bi-za-spriyannya-robitnikiv-ofisu-ombudsmana-zabezpecheni-diagnostikoyu-v/

IMG_1862.JPG

На фото злів направо: Головний спеціаліст медичного відділу Департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Валентина Оболенцева; Завідуюча відділу моніторингу установ для дітей департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Катерина Чумак; Головний лікар Краматорської будинку дитини Анатолій Романов; Монітор НПМ, спеціаліст відділу адвокаті Всеукраїнської Мережі ЛЖВ Олександр Гатіятуллін; Громадський монітор НПМ Валентина Волік.