dir->/media/actions/monitory-natsional`nogo-preventyvnogo-mekhanizmu-v-diyi/


11 лютого 2015 року майбутні монітори Національного превентивного механізму (НПМ) презентували результати своєї роботи, підводили підсумки курсу та планували подальшу співпрацю.

Варто зазначити, щоб стати монітором, потрібно пройти шлях від кропіткого навчання до роботи «в полі» (навчальні візити). Для підбиття підсумків таких візитів була організована дана зустріч. Пізніше Експертна рада при НПМ подасть на затвердження Уповноваженому кандидатури моніторів від громадськості для участі у спільних з фахівцями Департаменту з питань реалізації НПМ візитах до місць несвободи. Для підбиття підсумків таких візитів була організована дана зустріч.

ВІЛ-сервісні організації у групі моніторів представляють Ірина Агеєва, директор департаменту комунікації, політики та адвокації, «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Анжела Моісеєнко, керівник обласного відділення Мережі ЛЖВ (м.Чернігів), Світлана Калініченко, президент обласної ГО «Дорога життя» (м.Дніпропетровськ) та Костянтин Ключарьов, керівник БФ «Парус» (м.Харків).

«Фокус моєї уваги зосереджений на захисті прав ЛЖВ/вразливих груп у пенітенціарних установах. Саме у національному превентивному механізмі бачу один з механізмів, за допомогою якого можна досягти системних змін у забезпеченні прав ув'язнених на якісну медичну допомогу. Адже право на отримання медичних послуг та медичної допомоги є одним основних і невід'ємних прав засуджених та осіб, узятих під варту. Місця позбавлення волі є частиною нашого суспільства. Більшість ув'язнених рано чи пізно залишать їх і вийдуть на свободу, а здоров'я ув'язнених впливає на стан здоров'я всього населення.» – поділився Олександр Гатіятуллін, фахівець з адвокації Мережі ЛЖВ (Центральний офіс). 
До складу команди моніторів НПМ також входять представники Мережі ЛЖВ з різних регіонів України – Валерій Грець (м.Скадовськ, Херсонська обл.), Альбіна Котович (м. Одеса), Юлія Малованюк (м. Чернівці) та Леся Салмін (м. Київ).

Під час засідання учасники розповідали про свій новий досвід, про успіхи та труднощі при здійсненні моніторингових візитів у рамках реалізації Національного превентивного механізму.

Так, наприклад, при моніторинговому візиті у Волинську обласну психіатричну лікарню 24 грудня 2014 року групою у складі трьох моніторів було знайдено хлопця, якого працівники установи переховували від моніторів, у жахливих умовах в одному з приміщень.

Недієздатний юнак був відправлений на примусове лікування до Волинської обласної психіатричної лікарні №2, що в смт. Олика. На момент перебування на примусовому лікуванні хлопець став повнолітнім, але для оформлення пенсії у нього були відсутні необхідні документи – свідоцтво про народження, ідентифікаційний код. Матір юнака позбавили повноважень опікуна через зловживання спиртними напоями, безвідповідальне ставлення до свого сина та відсутність догляду за ним (не брала участі в лікуванні, відмовлялася від оформлення документів в Пенсійному фонді України для отримання соціальної допомоги на утримання підопічного).

Хлопця передали органу опіки та піклування Заставненської сільської ради. Проте питання про виготовлення документів та передачі їх для призначення йому пенсії у зв’язку з інвалідністю так і не вирішено.

Це лише одна історія людини, завдання ж моніторів – потрапити у ті місця, які закриті звичайним відвідувачам, та головною метою являється посилення захисту таких осіб від катувань та жорстокого нелюдського поводження. Моніторингові відвідування місць несвободи незалежними експертами мають стримуючий вплив на державні органи й, відповідно, мінімізують ризик стати жертвою неналежного поводження та катування.

IMG_5288.JPG
IMG_5265.JPG

Захід відбувся у рамках проекту громадської організації MART за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та у співпраці з Секретаріатом Уповноваженого Верховної ради України з прав людини.

Матеріал підготовлено Людмилою Гавриш, фахівець із зв'язків з громадськістю та пресою Мережі ЛЖВ.