dir->/media/actions/mizhnarodni-eksperty-pro-patentnu-reformu-ta-zmenshennya-tsin-na-liky-v-ukrayini/

2-3 червня 2015

Триває зустріч щодо доступу до лікарських засобів та інтелектуальної власності: можливості для реформи та оптимізації. Організаторами заходу виступили ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ», ITPCru (Коаліція щодо готовності до лікування у Східній Європі та Центральній Азії), I-MAK (Ініціатива щодо лікарських засобів, доступу та знання), UNDP (Програма Розвитку ООН).

Цінність зустрічі у запрошених експертах з різних країн, які діляться своїм досвідом та успішними практиками. Представники Мережі людей, які живуть з ВІЛ, та інших організацій у сфері ВІЛ/СНІД представили загальну картину ситуації з АРВ препаратами в Україні та лікарськими засобами для лікування опортуністичних захворювань. Виступаючі зосередили увагу на питанні, чому ціни настільки високі, та до якої міри це пов’язано з патентами на лікарські засоби.

Чому патентна реформа важлива? Для розуміння, патентні бар’єри перешкоджають виходу на ринок генеричних лікарських засобів, як результат компанія-монополіст підтримує високу ціну ліків.

Наслідки:

· Висока ціна ліків

· Відсутність 100%-ого лікування

· Вибух епідемії 

Рисунок1.jpg


Важливе місце займала тема положення угоди ТРІПС*(Світова організація торгівлі – СОТ) та її превентивні гнучкі положення, що спрямовані на захист громадського здоров’я. Адже статтею 27.1 Угоди ТРІПС члени СОТ зобов'язані робити патенти «доступними на будь-які винаходи, включаючи продукти або процеси, у всіх областях техніки» без будь-якої дискримінації, включаючи патенти на фармацевтичні продукти.

Сергій Кондратюк, керівник відділу юридичної підтримки Мережі людей, які живуть з ВІЛ, зазначив про необхідність використання гнучких положень Угоди ТРІПС як механізм роботи з патентними бар'єрами. «Патентна реформа, а саме системні механізми та норми, дозволяють досягти балансу між захистом патентних прав та публічними інтересами. Видача примусових ліцензій (державне використання) та використання процедури заперечень і судового скасування патентів відкривають шлях пацієнтам до доступу до ліків.», – каже Сергій Кондратюк.

Про значення конкуренції для збільшення доступу до АРВ препаратів та зменшення цін на них, говорив у своїй презентації Боян Константінов, спеціаліст з права підрозділу з ВІЛ, здоров’я та розвитку, регіонального офісу Програми розвитку ООН в Європі та СНД.

Науковець Вашингтонського університету Шон Флінн розповів про те, як фармацевтичний ринок стає більш прибутковим за допомогою збільшення ціни та зменшення доступу до лікарських засобів для пацієнтів. Дослідник згадав про економіку виключення: продавати менше та дорожче, що власне збагачує фармацевтичні компанії, але негативно відбивається на пацієнтах через зменшення доступу до ліків.

Виступаючі зазначали, що у випадку ліків від гепатиту С варто застосовувати модель ціноутворення, як і з АРВ-препаратами. Так, наприклад, з 2000 року з 10 000 долларів США вартість АРВ-препаратів знизилась до 121 доллару у 2010 році.

Вражаючий факт, що найжорсткіше патентне законодавство, за словами експертів, у найбідніших африканських країнах, що говорить про високу корумпованість та наживання на людських бідах.

Рисунок2.jpg

Протягом зустрічі гості та учасники обговорювали потенційні можливості для реформ: пропоновані зміни до патентного законодавства та як їх просувати, про угоду про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом та на що звернути увагу при її імплементації в українське законодавство задля уникнення потенційних ризиків для суспільного здоров’я.

* ТРІПС – уго́да про торгове́льні аспе́кти прав інтелектуа́льної вла́сності (англ. Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights, скорочено TRIPS, звідки походить український варіант назви ТРІПС) — міжнародна угода, що адмініструється СОТ та встановлює мінімальні стандарти для визнання та захисту основних об'єктів інтелектуальної власності. Цю угоду було прийнято під час Уругвайського раунду Генеральної угоди по тарифам та торгівлі (ГАТТ) у 1994 році.

Матеріал підготувала Людмила Гавриш, фахівець із зв'язків із громадськістю та пресою, ВБО "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ"