dir->/media/actions/merezha-vygrala-sud-shchodo-skasuvannya-zakoniv-yaki-dyskryminuyut`-lyudey-z-vil-statusom-u-nikopoli/

Мережа виграла суд щодо скасування законів, які дискримінують людей з ВІЛ-статусом у Нікополі

Життя поза Законом. Або як чиновники перешкоджали ВІЛ-позитивним людям заселятись у гуртожитки.                           
Жовтень 2013. До «Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ» (далі –Мережа ЛЖВ) надійшли звернення від клієнтів стосовно здійснення перешкод поселенню ВІЛ-позитивних людей в комунальні гуртожитки, розташовані на території м. Нікополь. При заселенні до гуртожитку у людей вимагали надавати довідку про стан здоров’я, зокрема, про наявність чи відсутність захворювання на ВІЛ, що є протиправним та повністю дискримінує та порушує право особи на таємницю про стан свого здоров’я.

Листопад 2013. Юрист Мережі ЛЖВ Бєлай Світлана направила голові Нікопольської міської ради Токарю Р.І. своє звернення з проханням надати роз’яснення щодо застосування «Положення про комунальні гуртожитки, які розташовані на території міста Нікополь» при заселенні та виселенні людей, які живуть з ВІЛ-статусом.

Грудень 2013. До Мережі ЛЖВ надійшла відповідь про те, що дане Положення чинне та застосовується до людей з ВІЛ-статусом.

Нікопольські чиновники порушили права людей, які живуть з ВІЛ, затвердивши положення про комунальні гуртожитки наступного змісту: «не підлягають вселенню в гуртожиток комунальної власності особи, що страждають на психічні хвороби, туберкульоз, венеричні захворювання та СНІД, а також ті, хто вживає наркотичні речовини без призначення лікаря. Особи, що мешкають в гуртожитку, підлягають терміновому виселенню з гуртожитку в разі виявлення в них вище зазначених та інших небезпечних захворювань за поданням лікувального закладу».

Крім того, чиновниками було порушено Закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених ВІЛ, та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ». Відповідно до ст.14 Закону № 1972-XII від 12.12.91р, держава гарантує рівність перед законом та заборону в дискримінації людей, які живуть з ВІЛ, та осіб, які належать до груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ. Люди, які живуть з ВІЛ, та особи, які належать до груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, особи, які звернулися за наданням статусу біженця та яким надано статус біженця в Україні, шукачі притулку, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України, користуються всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами України.

04 квітня 2014. Відбулося перше слухання справи на підставі Адміністративної позовної заяви, поданої юристом Мережі ЛЖВ Бєлай Світланою, де Мережа наполягала на скасуванні пункту Положення, що порушує права людей з ВІЛ-статусом, до Нікопольського міського суду.

16 вересня 2014. Зусилля юристів Мережі ЛЖВ увінчались перемогою – відбулося судове засідання, на якому було повністю скасовано пункт 39 Положення.

Тепер безперешкодно люди можуть заселятись до гуртожитків – не лише відповідно своїм фінансовим можливостям, а й відповідно до Закону.