dir->/media/actions/merezha-lzhv-doluchaet`sya-do-realizatsiyi-natsional`nogo-preventyvnogo-mekhanizmu/

В квітні під час засідання експертної ради з питань реалізації Національного превентивного механізму (далі НПМ) при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань реалізації НПМ, спеціаліста відділу адвокації та юридичної підтримки ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» було включено до складу ради. Під час цього засідання, в якому також взяла участь директор департаменту комунікації політики та адвокації ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Ірина Агеєва, було представлено діяльність Мережі по роботі в пенітенціарних установах України і пропозиції про співпраці в рамках НПМ.

Право на отримання медичних послуг та медичної допомоги є одним основних і невід'ємних прав засуджених та осіб, узятих під варту. Для людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом своєчасна і якісна медична допомога є життєво необхідною. Відсутність належного медичного лікування може суперечити статті №3 Конвенції проти катувань. Тому основним пріоритетом для Мережі ЛЖВ в реалізації НПМ є забезпечення адекватної медичної допомоги для осіб, які перебувають в місцях несвободи та убезпечення їх від проявів стигми та дискримінації, пов’язаної з їхнім соціальним статусом. Експертна рада працює на громадських засадах з метою надання представнику уповноваженого консультаційної підтримки, а також розробки пропозицій щодо організації діяльності національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання.

Перший крок у зміцненні подальшої співпраці був зроблений 24-25 квітня у Львові під час тренінгу з моніторингу дотримання прав на медичну допомогу в слідчих ізоляторах, організований Харківським інститутом соціальних досліджень (ХІСД ) та Асоціацією незалежних моніторів (АНМ), за підтримки програми «Громадське здоров'я» МФ «Відродження», у співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Крім тренерів ХІСД та АНМ, на тренінгу провів декілька сесій і запрошений експерт від Мережі Олександр Гатіятуллін, який професійно і доступно розповів про проблеми надання замісної терапії наркозалежним та антиретровірусної терапії ВІЛ-позитивним людям в місцях позбавлення волі. Олександр також детально висвітлив аспекти надання медичної допомоги хворим на туберкульоз у слідчих ізоляторах.

«Наразі 31 неурядова організація за підтримки ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» реалізує діяльність в 109 закладах Державної пенітенціарної служби України з профілактики ВІЛ, лікування, догляду та підтримки для ув’язнених ЛЖВ. Свій експертний досвід необхідно використовувати в різних напрямках, у тому числі і в рамках реалізації НПМ при моніторингу місць несвободи.» – зазначає Олексанр Гатіятуллін.

В даний момент йде конкурсний відбір з підготовки нових моніторів НПМ (вставити лінк ) http://www.npm.org.ua/ua/anons/konkurs-na-navchalnii-kurs-iz-pidgotovki-monitoriv-nacionalnogo-preventivnogo-mehanizmu.htm .