dir->/media/actions/merezha-lyudey-z-vil-doslidzhuvatyme-dostup-vil-pozytyvnykh-osib-do-medychnoyi-dopomogy-u-zakladakh-/

Мережа людей з ВІЛ досліджуватиме доступ ВІЛ-позитивних осіб до медичної допомоги у закладах пенітенціарної служби

24 вересня фахівці відділу адвокації Всеукраїнської мережі людей з ВІЛ спільно з Департаментом по реалізації Національного превентивного механізму офісу Омбудсмена провели робочу зустріч моніторів НПМ, яких було відібрано для проведення дослідження. До кінця 2015 року монітори НПМ досліджуватимуть доступ людей, які живуть з ВІЛ, до медичних послуг в закладах Державної пенітенціарної служби у межах функціонування Національного превентивного механізму.

Олександр Гатіятуллін, фахівець відділу адвокації Мережі людей з ВІЛ, член експертної ради Національного превентивного механізму, акцентував увагу на тому, що для відібраних моніторів НПМ це новий досвід та новий рівень експертизи, який вплине на подальший розвиток Національного превентивного механізму та спільноти моніторів НПМ в Україні.

На зустрічі були обговорено форми взаємодії, визначення пріоритетних установ та планування моніторингових візитів з Департаментом НПМ Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України. Олександр Федорук, спеціаліст відділу моніторингу пенітенціарних установ Департаменту НПМ, запропонував уже наступного тижня сформувати команди моніторів, окремо по кожній області, які після узгодження дат візитів залучаться до моніторингу установ.

Валентина Оболенцева, спеціаліст відділу експертно-аналітичного вивчення медичних питань Департаменту по реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на зустрічі розповіла про особливості моніторингу доступу людей з ВІЛ до медичної допомоги у закладах ДПтСУ та відповіла на ті питання, які виникли в учасників робочої зустрічі щодо диспансеризації ВІЛ-позитивних осіб в закладах пенітенціарної служби.

Національний превентивний механізм (НПМ) – це незалежний національний орган (або декілька органів), який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, спрямований на регулярний моніторинг усіх місць несвободи з метою попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там утримуються.

Право на отримання медичних послуг та медичної допомоги є одним з основних і невід'ємних прав засуджених та осіб, узятих під варту. Для людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, своєчасна та якісна медична допомога є життєво необхідною. Організацією Об'єднаних Націй прийняті основні принципи поводження з ув'язненими (принцип 9): «Ув'язнені користуються медичним обслуговуванням, наявними в даній країні, без дискримінації у зв'язку з їх юридичним становищем». Відсутність належного медичного лікування може суперечити положенням Статті 3 Конвенції, яка забороняє тортури, а також будь-які інші види нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.

IMG_9859.JPG

IMG_9877.JPG

IMG_9825.JPG