dir->/media/actions/kytay-vidmovyv-gilead-u-vydachi-patentu-na-sofosbuvir-ukrayina-nastupna/

Як повідомляє Reuters, Державне бюро інтелектуальної власності Китаю відмовило компанії Gilead у видачі патенту на пролікарську форму препарату «Совальді» (софосбувір), що використовується для лікування вірусного гепатиту С. Раніше організація I-MAK (Initiative for Medicines, Access and Knowledge) подала протест проти патентної заявки, мотивуючи відсутністю належного винахідницького рівня та новизни. У Китаї продовжує діяти патент на речовину софосбувір, проте представники I-MAK сподіваються, що він з часом також буде анульованим.

Заперечення проти різних патентів на софосбувір були подані організаціями громадянського суспільства у різних країнах, у тому числі в Аргентині, Бразилії, ЄС, Росії та Україні. Всі ці країни не входять в ліцензійну угоду, укладену між компанією Gilead і декількома виробниками генериків.

За словами директора I-MAK Тахіра Аміна, рішення про анулювання патенту дозволить китайським компаніям виготовляти і продавати дешеві версії препарату, а також постачати сировину для виробництва софосбувіра в інші країни. (використане джерело: http://itpcru.org/2015/06/19/kitaj-otkazal-v-vydache-patenta-na-sofosbuvir/)

Гепатит С називають «тихим вбивцею» через відсутність помітних симптомів протікання хвороби, яка може призвести до цирозу чи раку печінки. В Україні гепатитом С інфіковано близько 1,2 млн. людей. Офіційно на обліку стоїть 44 тис. хворих на гепатит С, яким терміново необхідне лікування, і лише 2,5 % з них отримують це лікування через високу вартість ліків.

Фармацевтична компанія Гілеад намагається отримати патент на медичний препарат «Совальді» (софосбувір), який може заблокувати отримання лікування гепатиту C для десятків тисяч українців. Патентні бар’єри перешкоджають виходу на ринок генеричних лікарських засобів, як результат:

· Висока ціна ліків упродовж багатьох років

· Відсутність можливості у держави забезпечити 100% лікування пацієнтів

· Вибух епідемії гепатиту С

«Ми переконані, що корпорації не повинні перешкоджати людям отримувати лікування, використовуючи давно винайдені технології. Мережі ЛЖВ за експертної підтримки патентної агенції «Боровик та Партнери» вдалось затримати отримання патенту та відповідно встановлення патентної монополії компанії Гілеад на софосбувір. У результаті поданих Мережею ЛЖВ аргументів, які свідчать про невідповідність заявленого винаходу умовам патентоздатності, Укрпатент надав попередню відмову на видачу патенту в Україні (нижче у вкладенні). Це є першою маленькою перемогою, але це лише початок.» – коментує Сергій Кондратюк, керівник відділу юридичної підтримки, ВБО "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ".