dir->/media/actions/kryza-iz-zabezpechennyam-khvorykh-na-vil-snid-tuberkul`oz-ta-patsientiv-zamisnoyi-terapiyi-zhyttevo-/

Криза із забезпеченням хворих на ‪‎ВІЛ/СНІД, туберкульоз та пацієнтів замісної терапії життєво-важливими ліками у зоні ‎АТО

Сьогодні, 28 січня 2015 року, в Українському кризисному медіа-центрі відбулась прес-конференція на тему: “Кризова ситуація із забезпеченням хворих на ВІЛ/СНІД, туберкульоз та пацієнтів замісної терапії життєво-важливими ліками у зоні АТО”.

Критичний стан описали учасники з різних сторін. Наталія Нізова, директор Державної установи “Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України”, обмалювала загальну картину охоплення ВІЛ-позитивних клієнтів на території воєнного конфлікту. На території України знаходиться близько 750 вимушених переселенців з ВІЛ-статусом: з Донецької області – 500 осіб, з Луганської області – 250 осіб. На територіях, непідконтрольних Уряду України, залишається 60% ВІЛ-позитивних людей у Донецькій та 48 % ВІЛ-позитивних людей у Луганській областях.

Завдяки оперативному втручанню «Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ» (Мережа ЛЖВ) переривання лікування не фіксується. Варто зазначити, що представники Мережі тримають «руку на пульсі» щодо наявності АРВ-препаратів у зоні АТО, ведуть постійну комунікацію із представниками регіональних відділень Донецької та Луганської областей.

Олександр Гатіятуллін, фахівець з адвокації Всеукраїнської Мережі ЛЖВ, звертав увагу на необхідності взяти відповідальність державі за життя людей і забезпечити препаратами: "З моєю донькою ми любимо складати пазли. Тільки от в нашій ситуації в Украні пазли – це людські життя і чиновники бавляться життями конкретних людей. Люди потребують лікування і хочуть жити всюди, незважаючи на тимчасову підконтрольність самопроголошеним республікам."

Мережа ЛЖВ підготувала оперативну інформацію про ситуацію із запасами та доставкою антиретровірусних препаратів у Донецькій та Луганській областях станом на 26.01.2015 рік. 

Ситуація із запасами та доставкою АРТ у Донецькій та Луганській областях станом на 26.01.2015 рік

У більшості міст антиретровірусних препаратів вистачає до лютого 2015 року. Представлена інформація розкриває критичну ситуацію з ліками, що склалась в зоні АТО на сьогодні, а саме перешкоди з медико-соціальним супроводом ЛЖВ, перешкоди з доставкою препаратів, ситуацію з ліками у виправних закладах. Щодо виправних закладів варто відмітити, що Державна пенітенціарна служба взагалі не доставляє препарати у дані установи, і Мережа забезпечує препаратами всі колонії Донецької та Луганської областей, а це 36 колоній, серед яких лише 8 підконтрольні Уряду України.

З метою зміни логіки поставки у зоні АТО для повного задоволення потреб пацієнтів у лікарських засобах та виробах медичного та швидкого реагування, Мережею було направлено ряд листів, зокрема на Міністерство охорони здоров’я України та на Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями.

Валерія Рачинська, представниця Луганського відділення Мережі ЛЖВ, подала найсвіжішу інформацію з території АТО словами очевидця.

Представник Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс) Павло Скала зробив акцент на ситуації із замісною підтримувальною терапією в зоні бойових дій: «За останні декілька місяців понад 400 пацієнтів , які отримують замісно-підтримувальну терапію (ЗПТ), у даних областях вимушені були припинити лікування. Запаси бупренорфіну на неконтрольованій Урядом території остаточно вичерпалися ще на початку січня. Вже наступного тижня 150 наркозалежних – пацієнтів ЗПТ у Луганському обласному наркологічному диспансері – можуть залишитися без лікування через вичерпання запасів метадону! Ще понад 300 пацієнтів, що отримують ЗПТ метадоном, без негайного втручання Уряду можуть залишитися без життєво важливого лікування, оскільки запасів препарату вистачить лише до кінця лютого.»

Оперативна інформація, підготовлена Альянсом, щодо ситуації з програмами профілактики та лікування ВІЛ/ТБ/ВГС/ЗПТ у Донецькій та Луганській областях: http://www.aidsalliance.org.ua/ru/news/pdf/_2015/01/SitRep_28%2001%202015_final_ukr.pdf.

Підготовлено Людмилою Гавриш, фахівець із зв'язків з громадськістю та пресою Мережі ЛЖВ.