dir->/media/actions/kruglyy-stil-antymonopol`nogo-komitetu-ukrayiny-pro-oskarzhennnya-u-derzhzakupivlyakh/

14 серпня Антимонопольний комітет України ініціював круглий стіл "Роль органу оскарження у сфері державних закупівель під час здійснення закупівель лікарських засобів та виробів медичного призначення".

Захід відбувся за участю провідних фахівців галузі охорони здоров’я, профільних асоціацій, учасників ринку та засобів масової інформації. Круглий стіл був спрямований на ознайомлення та обговорення існуючих проблемних питань з оскарження процедур закупівель лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки тощо.

Спеціаліст відділу адвокації Мережі ЛЖВ Олег Свентух навів додаткові приклади порушень, приклади корупційної складової під час формування номенклатури «під конкретного виробника» та штучне створення монополії. А також акцентував увагу на тому, що з монополіями треба боротись не під час тендеру, коли вже на це немає часу і треба забезпечити людей ліками швидко, а під час підготовки торгів (номенклатура тощо для МОЗ) і під час формування ринку (для АМКУ), досліджувати структуру власності компаній, формувати конкуренцію на ринку, перешкоджати концентрації цілої сфери в руках однієї заінтересованої групи. Також фахівець з адвокації розповів про необхідність перегляду підходу до легальних монополій (патентних в нашому випадку), необхідність посилення вимог і звуження можливостей встановлення таких монополій.

АМКУ виступив із проханням до МОЗ не повторювати помилок попередніх років, тендери розпочинати вчасно, не допускати дискримінаційних вимог у документації конкурсних торгів, не допускати монопольних позицій під час формування номенклатури, тощо. А також ініціював внесення змін у законодавство щодо можливості оскарження документації торгів, які не дадуть змогу недобросовісним скаржникам зловживати правом на оскарження з метою затягування процесу закупівлі.

У ході засідання директор Департаменту оскаржень рішень у сфері державних закупівель ознайомив учасників із практикою органу оскарження, виявленими порушеннями з боку замовників законодавства під час здійснення закупівель лікарських засобів за державні кошти.

З цього приводу розгорнулась дискусія між представниками галузі охорони здоров’я та Комітетом. Представники Комітету зазначили, що питання складне, адже на сьогоднішній день стоїть питання життя та здоров'я людей, які потребують належного та своєчасного лікування.

Голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець звернулась з проханням до Антимонопольного комітету про надання пропозиції щодо референтного ціноутворення та змін до законодавства, які, на думку Комітету, мають бути зроблені з метою прозорого проведення держаних закупівель лікарських засобів.

Крім того, учасники підкреслювали нагальну необхідність вироблення концептуальних підходів щодо співпраці всіх зацікавлених сторін з метою належного проведення державних закупівель лікарських засобів та виробів медичного призначення. Зазначені підходи повинні забезпечити як розвиток добросовісної конкуренції, так і суттєве підвищення ефективності витрачання державних коштів на вказані цілі.