dir->/media/actions/dosvid-vseukrayins`koyi-merezhi-lzhv-u-zakhysti-prav-lyudyny-dlya-krayin-tsentral`noyi-aziyi/

«Важко у навчанні, легко у бою» – досвід Всеукраїнської Мережі ЛЖВ у захисті прав людини для країн Центральної Азії

У період 10-12 березня 2015 року юрист Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), Світлана Бєлай відвідала м. Алмати з ціллю поділитися досвідом як своїм професійним, так і України в цілому. Світлана працює в Мережі більше 7-ми років у сфері захисту прав людей, консультує людей, які звертаються на Гарячу лінію з проблем ВІЛ/СНІД або безпосередньо в Мережу ЛЖВ.

Тренінг з підготовки тренерів (ТОТ) з питань порушення прав людини у сфері ВІЛ/СНІД зібрав учасників з Казахстану, Киргизстану і Таджикистану. Основною метою було зміцнення практичних навичок представників НУО у сфері захисту прав ЛЖВ у медичних установах.

Три дні тренер працювала з представниками центральноазіатських країн в ключі міжнародних стандартів у галузі захисту прав і свобод людини, механізмів встановлення порушення прав ЛЖВ. Результатом стали розроблені учасниками інформаційні матеріали з прав ЛЖВ для каскадних тренінгів, програма каскадного тренінгу, і безпосередньо самі модулі тренінгу.

Світлана Бєлай поділилася: «На основі відгуків учасників ще раз переконуюся, що даний тренінг був важливий для них. Програма тренінгу була насиченою і не зовсім простою, але, як кажуть «важко у навчанні, легко у бою». Учасники проявили великий інтерес до використання національного механізму захисту прав людини, зокрема захисту прав людей, які живуть в ВІЛ. Одним з необхідних моментів тренінгу було навчання, як правильно готувати скарги, позовні заяви, у які державні та міжнародні органи звертатись з порушення прав.»

У ході дискусії з учасниками тренінгу обговорювали сфери типових порушень прав ЛЖВ, механізми встановлення порушення прав ЛЖВ, основні ресурси НУО у вирішенні проблем, що виникають у разі порушення прав ЛЖВ.

Учасники говорили про труднощі співпраці з державними органами, з національними Омбудсменами. Проблеми низької відвідуваності пунктів тестування пояснювали високим рівнем стигми та дискримінації. Тема звернень щодо порушення прав людини у сфері ВІЛ виявилася дуже вразливою, оскільки є нечасті випадки звернень і всі, в основному, від споживачів ін'єкційних наркотиків. Попереду чекає великий пласт роботи в напрямку підвищення обізнаності людей, які живуть з ВІЛ, з прав людини.

Зіткнулися з тим, що законодавство у сфері ВІЛув країнах, які представляли учасники тренінгу, погано прописані – часто вони містять більше зобов'язань для людей, які живуть з ВІЛ, аніж прав.

Триденне навчання розширило компетенцію майбутніх тренерів у області ключових концепцій прав людини, підвищивши свої знання у напрямку національного рівня захисту прав людини.

Учасники проявили активність у вивченні міжнародного механізму захисту прав людини, включаючи інформацію про міжнародні документи, які ратифіковані країнами-учасниками, міжнародні органи захисту прав людини, про Міжнародний білль про права людини.

По завершенню тренінгу можна зробити висновок, що, на жаль, Україна має великий досвід у захисті прав, але це не привід засмучуватися, а інструмент до досягнення мети – покращення життя, просвітництво людей про свої права не тільки у сфері медичної допомоги. Вже зараз Всеукраїнською мережею ЛЖВ напрацьована велика база успішних практик по випадках порушення прав ВІЛ-позитивних людей.


Матеріал підготовлений Людмилою Гавриш, спеціалістом із зв"язків з громадськістю та пресою.

10993421_622238184586928_88832832156914686_n.jpg

10993421_622237721253641_3063671374701596927_n.jpg