dir->/media/actions/delegatsiya-global`nogo-fondu-provela-zustrich-zatsikavlenykh-storin/

26 березня в офісі ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» відбулася зустріч представників міжнародних агенцій, урядових структур та неурядових організацій, які працюють у сфері подолання епідемій ВІЛ/СНІДу та туберкульозу з представниками Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. керівником підрозділу управління грантами Глобального Фонду Марком Едінгтоном та регіональним менеджером для країн Східної Європи та Центральної Азії Ніколя Канто. Основні питання, які обговорювали учасники зустрічі, стосувалися запровадження нової моделі фінансування Фонду для України та спроможності впровадження програм, які фінансуються Фондом, в Україні загалом та на території АР Крим зокрема.

Передумовою такої зустрічі стала зміна системи фінансування програм, які підтримує Фонд у всьому світі. Відповідно до останніх рішень свого Правління Глобальний фонд з 2014 року впроваджує нову модель фінансування грантів. У рамках нової моделі фінансування змінюється система, заснована на раундах (п’ятирічна програма з підтвердженим бюджетними рамками), на більш гнучке фінансуванням, що передбачатиме щорічний циклічний процес подачі заявок. З цією метою Глобальний фонд визначив розмір обсягу фінансування, доступного кожній країні окремо за спеціальною формулою, яка базується на: поширеності захворювань у країні та рівні доходу в країні. Відповідно до цієї формули Україна може розраховувати приблизно 30 млн. дол. США. на боротьбу з ВІЛ/СНІДом та туберкульозом щорічно і вже сама країна повинна пропонувати план ефективного використання даних коштів у межах визначеної суми. Оскільки в попередні роки сума допомоги ГФ була вищою, зокрема, за період 2011-2013 рр. Україна отримала допомогу на суму 179 млн. дол. США., та зважаючи на досягнення України у минулому та попередні зобов’язання, Глобальний фонд погодився поступово зменшувати фінансування і пропонує для України фінансову допомогу на 2014-2017 роки на суму 184,6 млн дол. США. Відповідні кошти мають бути спрямовані на впровадження ефективних заходів для зупинки епідемій ВІЛ/СНІДу та туберкульозу на території України.

Разом з тим надання грантів Глобального фонду є можливим за наявності певних дій з боку Уряду України, які повинні втілитися в ряд політичних та технічних кроків. Однією з перепон на шляху отримання коштів Фонду є відсутність чіткого національного плану подолання епідемії. Попередня програма з протидії епідемії ВІЛ/СНІДу завершилася у 2013 році, а нова програма ще не затверджена, не зважаючи на те, що всі національні НУО та представники МОЗу наголошують на важливості її прийняття та реалізації. Ще однією важливою вимогою Глобального Фонду, як донора, є важливість спів-фінансування національних заходів з протидії епідемії зі співвідношенням 40% (держава-реципієнт) та 60% (ГФ). Зважаючи на невтішні прогнози наповнення державного бюджету, буде дуже важко втримати це співвідношення в 2014 році. Одним з серйозних ризиків є те, що Україна не підтвердила політичну волю у сфері забезпечення лікування для пацієнтів програм замісної терапії за кошти державного бюджету.

Окремо учасники зустрічі обговорили ризики переривання чи припинення програм з лікування, профілактики догляду та підтримки в АР Крим. Зараз представники урядових структур проводять консультації з місцевими експертами, представниками міжнародних та неурядових організацій щодо напрацювання шляхів подальшої роботи. Під час зустрічі проведено скайп-обговрення ситуації з головними лікарями Кримського республіканського та Севастопольського міського центрів СНІДу. Разом із представниками інших НУО представники НУО Криму та Севастополя озвучили проблемні моменти, з якими стикаються представники ВІЛ-сервісу в Криму. Найбільш впевнено можна стверджувати, що програми замісної терапії будуть згорнуті, оскільки вони є незаконними на території Російської Федерації.

Учасниками зустрічі було прийнято рішення про створення робочих груп, які будуть напрацьовувати спільний план дій ефективного впровадження грантів Глобального Фонду та забезпечення права на життя та лікування для ВІЛ-позитивних громадян України, які знаходяться на території АР Крим.

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін

Делегація Глобального Фонду провела зустріч зацікавлених сторін