dir->/media/actions/7-dib-z-zhyttya-merezhi/

Робоче засідання в МОЗ за участю Мережі

Вчора у МОЗ України пройшло спільне робоче засідання за участю представників МОЗ України, Міністерства юстиції України, Державної пенітенціарної служби України та Основних реципієнтів грантів Глобального фонду для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією. Від Мережі участь у засіданні прийняли: Сергій Дмитрієв, член Координаційної ради Мережі,  Ольга Гвоздецька, директор програмного департаменту Мережі, Олександр Гатіятуллін, фахівець відділу адвокації.

Метою засідання стало прийняття спільних узгоджених рішень для усунення організаційно-правових перешкод у забезпеченні ефективної співпраці та впровадження профілактичних програм, програм  ЗПТ та заходів з діагностики/лікування туберкульозу та ВІЛ/СНІДу серед осіб, які перебувають в установах пенітенціарної системи, що фінансуються за рахунок Державного бюджету та грантів Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Учасники зустрічі розглянули досягнення прогресу у виконанні протягом 2015 року завдань  та заходів Загальнодержавних цільових соціальних програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки та протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки щодо профілактики, діагностики та лікування туберкульозу та ВІЛ/СНІДу, впровадження програм ЗПТ в установах пенітенціарної системи, що фінансуються за рахунок Державного бюджету та грантів ГФ.

Учасники також сформували пропозиції щодо спільних дій для забезпечення досягнення очікуваних результатів згідно із запланованими показниками та індикаторами.

«Якщо завтра Глобальний Фонд перестане надавати кошти країні на подолання епідемії ВІЛ, то ув’язненні залишаться без лікування. Усі в’язні лікуються за кошти Глобального Фонду, а пенітенціарна служба взагалі не планує закупівлю антиретровірусної терапії, не виконуючи зобов’язання держави перед міжнародними донорами» - коментує ситуацію Олександр Гатіятуллін, фахівець відділу адвокації.

Сергій Дмитрієв, член Координаційної ради Мережі: «Сьогодні вкрай потрібна комунікація на всіх рівнях, як центральному так й регіональному, між НУО, СНІД-ценрами та Державної пенітенціарною служби України. Без цього неможливо протидіяти розповсюдженню ВІЛ-інфекції та туберкульозу у пенітенціарних закладах. Якщо не буде злагоджених дій,  не допоможуть  ні які ресурси – ні фінансові, ні людські».

Голова Координаційної ради Мережі зустрівся з Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом

 Зустріч міжцерковного об’єднання щодо стратегії роботи з догляду та підтримки відбулась сьогодні у резиденції Патріарха. У зустрічі з Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, взяли участь Дмитро Шерембей – Голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі ЛЖВ, Віней Салдана – Регіональний директор ЮНЕЙДС для країн Західної Європи та Центральної Азії, Яцек Тишко – Директор ЮНЕЙДС в Україні.

Учасники зустрічі висловили вдячність Українській Православній Церкві Київського патріархату за активну позицію у боротьбі проти епідемії ВІЛ/СНІДу.

На зустрічі обговорювалась унікальна роль Церкви у формуванні толерантності до ЛЖВ, мотивації до тестування та у формуванні та підтримці прихильності до лікування.

«Церква – це новий етап для людей, які живуть з ВІЛ. Це можливість бути прийнятим та зрозумілим. Головне, щоб священики знали про лікування. Для того, щоб врятувати життя, необхідно знати про свій ВІЛ-статус, і, якщо він позитивний, приймати ліки. Якщо священики будуть знати про ВІЛ, про лікування, вони зможуть говорить про цей вихід людям, які приходять до церкви, тім самим рятуючи багато життів», - коментує цю подію Дмитро Шерембей – Голова Координаційної ради Мережі.

Учасники зустрічі висловили надію, що цей діалог буде сприяти посиленню міжконфесійної взаємодії та партнерства з ВІЛ-сервісними організаціями на національному та регіональному рівнях, укріпленню діалогу між громадянським суспільством та Церквою.

Наприкінці зустрічі Патріарх Київським і всієї Руси-України Філарет благословив Дмитра на Святу справу, додавши, що Господь обрав його для цього служіння.

 

 Для профілактичної роботи зі школярами старших класів командою Дніпропетровського відділення Мережі була розроблена унікальна авторська програма «Доля в долонях» - семінар-гра з профілактики ВІЛ /СНІДу серед молоді. Даний семінар являє собою динамічне інтерактивний захід з вікториною, призами, інформаційними блоками, програванням ситуації тестування, міні-постановкою про статевих партнерів та ін. Семінар тривал 45 хв. Остаточна версія програми-семінару «Доля в долонях» була апробована в 2 школах  Дніпропетровська з 7 по 11 грудня 2015 р.

За допомогою юриста проекту МАТРА  жінку не звільнили із роботи

До юриста проекту МАТРА звернулася жінка зі скаргами на погрози її звільнення. Жінка працювала в магазині, у невеличкому містечку одного з районів Миколаївської області. Керівництво магазину, дізнавшись про ВІЛ-статус своєї працівниц,і почало їй погрожувати звільненням та розголошенням інформації про її статус.  Юрист проекту зв'язалася з роботодавцями та з юридичним відділом центрального офісу Мережі. Юрист надала роз’яснення відповідальності порушення законодавства України та  законності даних дій. Як не дивно, але чітке інформування про наслідки порушення законодавства, в тому числі звернення до прокуратури, подіяло вкрай позитивно на керівництво магазину і на ситуацію клієнтки загалом. Ставлення до клієнтки стало більш приязним. Нажаль дані випадки непоодинокі, і тільки втручання юриста може виправити ситуацію.

11 грудня 2015 року член Координаційної ради ВБО "Всеукраїнська мережа ЛЖВ" Віталій Ткачук прийняв участь у роботі Круглого столу, присвяченого програмам тестування на ВІЛ в Україні. Під час проведення Круглого столу були розглянуті та обговорені питання сучасного стану впровадження програм тестування на ВІЛ в Україні, а також шляхи впровадження сучасних рекомендацій, скерованих на розширення доступу до послуг з консультування та тестування на ВІЛ, профілактики і лікування ВІЛ-інфекції. Захід було організовано за ініціативи AHF Ukraine, при сприянні ДУ «Центр контролю за соцхворобами МОЗ України» та UNAIDS.

Вінницьке обласне відділення Мережі при технічній підтримці куратора відділу регіонального розвитку Ангеліни Губської визначило індикатори, за якими буде здійснюватися комплексна оцінка результативності та ефективності діяльності відділення. Планується щорічне проведення такої оцінки як власним ресурсом (оцінка персоналу, досягнення проміжних результатів стратегії, результативність роботи з клієнтами), так і з залученням зовнішніх експертів.

В регіонах завершено голосування по відбору представників від спільноти ЛЖВ в Національну раду з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. 14 грудня рахункова комісія на підставі бюлетенів, які заповнювалися членами Мережі власноручно, завершить підрахунок рейтингу кандидатів.  В Національну раду буде подано кандидатури (по кількості місць визначених Нацрадою), що отримали найвищий рейтинг за результатами голосування сумарно по всіх регіонах, які взяли участь у голосуванні.

9 грудня 2015 року, в рамках Всеукраїнської кампанії "16 днів проти гендерного насилля", працівниками Харківського відділення "Всеукраїнська Мережа ЛЖВ" був організований кінопоказ фільму "Янголи з залізною хваткою" для ув'язнених жінок Качанівської виправної колонії №54. В рамках показу з глядачами були обговорені питання щодо дискримінації жінок, важливість визнання їх прав та свобод, а також переваги ненасильства над ними. Cаме такі заходи допомагають протидіяти насильству щодо жінки в місцях позбавлення волі та сприяє зміцненню її авторитету серед суспільства.

7-9 лютого представники Мережі взяли участь у Шостій національній конференції з моніторингу та оцінки «Зміцнення єдиної системи моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні: нові моделі та кращі практики», що проходила у м. Львів.  Мережею були представлені три доповіді.  Анна Кошикова презентувала концепцію електронної охорони здоров'я (eHealth), Тетяна Краснопольська висвітлила питання розробки та впровадження медичної інформаційної системи «ВІЛ-інфекція в Україні», яка зараз розробляється Мережею в рамках проекту ACCESS за підтримки CDC.  Аліна Харитонюк, лікар-інфекціоніст Київського міського центру СНІДу, представила результати дослідження зі структури захворюваності на опортуністичні інфекції та супутні патології у ВІЛ-позитивних пацієнтів, яке було проведено Центром соціальних експертиз інституту соціології НАН Україні за фінансування Мережі в рамках проекту ACCESS.

Юрисконсульт з питань інтелектуальної власності Мережі ЛЖВ Трофименко Микита прийняв участь у другій Зустрічі Європейського альянсу за відповідальні наукові дослідження та доступні ліки. Зустріч проходила з 6 по 10 грудня 2015 року в місті Афіни, Греція і зібрала представників європейських організацій, які займаються розширенням доступу пацієнтів до лікування. На зустрічі обговорювались питання сучасного стану доступу до лікування в Європі та подальших дій по його розширенню. Юрисконсульт з питань інтелектуальної власності Мережі ЛЖВ Трофименко Микита представив учасникам зустрічі досвід Мережі ЛЖВ щодо адвокації змін до законодавства України в сфері інтелектуальної власності, які сприятимуть розширенню доступу до лікування (реформування патентного законодавства України, імплементація гнучких положень Угоди ТРІПС, недопущення впровадження положень ТРІПС плюс та ін.).  Досвід Мережі ЛЖВ щодо адвокації змін до законодавства України в сфері інтелектуальної власності викликав жвавий інтерес учасників зустрічі. Учасники зустрічі домовились координувати свою адвокаційну діяльність з метою розширення доступу до лікування пацієнтів в регіоні.

Членом Національної ради з питань протидії ТБ та ВІЛ-інфекції / СНІДу, яка представляє спільноту ЛЖВ, було ініційовано проведення Програмного комітету для вирішення нагальних для Мережі питань, які потрібно затвердити до початку 2016 року.

В рамках засідання Комітету з програмних питань Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції / СНІДу, було прийнято рішення затвердити перерозподіл коштів для закупівлі реагентів для визначення вірусного навантаження, натомість були зіпсовані у зв'язку з недотриманням температурного режиму при здійсненні перерозподілу від Слов'янського міського центру профілактики та боротьби зі СНІДом до регіональних центрів СНІДу.

В рамках засідання  Комітету з програмних питань Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу,  для вирішення питання по змінам до Наказу МОЗ України від 20 серпня 2008 року №479 «Про затвердження Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем», було запропоновано створити при МОЗ України робочу групу по змінам та доповненням до Наказу №479, але ця пропозиція не знайшла підтримки. Замість неї активістам Мережі було запропоновано зустріч у комітеті Охорони громадського здоров’я МОЗ України. З урахуванням того, що Мережею вже запропонований перелік експертів, які можуть коректно та компетентно працювати над доповненнями до Наказу, а на саме створення робочої групи пішов рік, не зовсім зрозуміло таке ставлення МОЗ до даного питання.

В межах проведення моніторингового візиту Національного превентивного механізму http://www.npm.org.ua/ua/news/rezultati-monitoringu-misc-nesvobodi-cherniveckoi-oblasti.htm в якому брав участь фахівець відділу адвокації  Мережі ЛЖВ Олександр Гатіятуллін, було досліджено доступ до медичної допомоги людей, які живуть з ВІЛ у Чернівецькій установі виконання покарань №33. У закладі перебуває 10 ВІЛ-позитивних ув’язнених, з них антиретровірусну терапію отримують 8 осіб, що становить 80%. Але монітор НПМ/консультант Мережі ЛЖВ Марина Гоменюк зазначила, що з початку року було проведено тільки 36 обстежень на ВІЛ, що може показувати низький рівень проведення добровільного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. В установі на момент візиту перебувало 169 осіб. Начальник медичної частини прокоментував низький рівень обстеження тим, що тестування проводилося швидкими тестами, але у 2015 році  експрес-тести не надійшли, тому використовували залишки тестів. Але треба зазначити, що ув’язнені є групами ризику, тому при належній комунікації з СНІД-центром, можливо обстеження осіб методом ІФА, що на жаль в установі не проводилося. В звіті моніторингової групи Національного превентивного механізму зафіксовано цей факт з зазначенням відповідних рекомендацій по поліпшенню взаємодії з Чернівецьким СНІД-центром.

8 грудня відбулась зустріч представників Рівненського відділення Мережі з керівництвом Рівненської міської лікарні, та лікарями Рівненського обласного інфекційного відділення. В ході зустрічі були обговоренні плюси та мінуси багаторічної співпраці з інфекційним відділенням. Підписано угоду про співпрацю з усіма пропозиціями сторін, за для покращення соціального супроводу ВІЛ позитивних людей, які знаходяться в стаціонарі інфекційного відділення.

7-8 грудня у Вашингтоні відбулась конференція приватних донорів, які занепокоєні питанням подолання епідемії ВІЛ. На конфренції обговорювались результати та хід проектів спрямованих на декриміналізацію відповідальності за поставлення у ризик зараження ВІЛ, на покращення доступності АРВ препаратів, на створення доказової бази ефективності відповіді епідемії, тощо. Сергій Кондратюк, керівник відділу юридичної підтримки, доповів під час секції по доступності лікарських засобів про ситуацію з доступом до лікування в Україні, зусиллями, які Мережа вживає для зменшення тягара патентних бар'єрів для доступності АРВ та звернув увагу учасників на питання, які слід адресувати зусиллями міжнародної спільноти.

Мережа оголосила наступні вакансії:

http://www.network.org.ua/network/position/yuryst-z-pytan%60-zabezpechennya-dostupu-do-likuvannya/

http://www.network.org.ua/network/position/yuryst-z-pytan%60-intelektual%60noyi-vlasnosti/

http://www.network.org.ua/network/position/vykonavchyy-dyrektor/

http://www.network.org.ua/network/position/fakh-vets-z-yuridichnikh-pitan-v-dd-lu-zakup-vel-/

http://www.network.org.ua/network/position/fakh-vets-z-zv-yazk-v-z-gromadsk-styu-ta-presoyu-/