Arrow Arrow Page 1 Page 1 Burger cardio Close Facebook Logo Combined Shape refresh twitter Shape Copy Shape Youtube
УкраїнськаРусский

В Європейському суді розглядають справи трьох ВІЛ-позитивних українців

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Центр стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) звернувся до Європейського суду по правах людини з трьома позивами на захист прав ВІЛ-позитивних людей. Пацієнтська організація “100% Життя” та УГСПЛ не перший раз спільно захищають права людей, які живуть з ВІЛ  на міжнародному рівні.

Справа Логвіненко Олександр Володимирович проти України

У вересні 2018 року Центр стратегічних справ УГСПЛ підготував та надіслав до ЄСПЛ відповідь на зауваження Уряду України (справа в ЄСПЛ № 41203/16). У справі піднімаються питання за статтею 3 Конвенції (заборона катування та нелюдського поводження), а саме – нелюдські умови утримання а Дніпропетровській виправній колонії-89 (ДВК-89), відсутність належної діагностики та лікування гепатиту С, що розвинувся на фоні ВІЛ, неодноразово перенесеного туберкульозу, та інших опортуністичних захворювань.

У справі очікується констатація ЄСПЛ факту, що умови тримання в ДВК-89 є нелюдськими (подібних рішень щодо цієї колонії наразі немає). Також очікується визнання з боку ЄСПЛ порушення Україною зобов’язання організувати належне обстеження та лікування гепатиту С в місцях несвободи, після чого можливо буде ініціювати відповідні зміни до законодавства України.

Справа Гончарук Віталій Павлович проти України

Під час переведення між колоніями заявникові не надавали АРТ близько 4 місяців без підстав чи поважних причин. Це порушило його право на належну медичну допомогу. У зв’язку з цим було подано до ЄСПЛ скаргу за статтею 3 Конвенції, яка вже зареєстрована в Суді.

Хоча у цій справі дуже складно довести, який саме негативний вплив мала перерва в прийому антиретровірусній терапії (АРТ) на здоров’я заявника, питання стоятиме більше комплексно, оскільки проблема переривання АРТ є розповсюдженою та системною. Хоча препаратів в державі достатньо, у випадку нерозповсюджених схем АРТ їх доводиться спеціально замовляти до місць позбавлення волі. Якщо ж схема АРТ розповсюджена, перерви можна пояснити лише халатністю лікарів.

“Результатом розгляду цієї скарги в ЄСПЛ повинно стати внесення змін до законодавства стосовно неприпустимості переривання АРТ та посилення відповідальності посадових осіб та лікарів за необґрунтоване ненадання АРТ засудженим та затриманим” — повідомив директор Центру стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало.

Справа Стріхарь Віктор Васильович проти України

У цій справі була подана скарга на утримання в місцях несвободи осіб з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися і обслуговувати себе і не отримують допомоги від медичного персоналу колонії. Вони залишені на інших засуджених, які змушені повністю дбати про лежачих хворих. В цій же справі стоїть питання допомоги звільненим з колонії особам, що не можуть самостійно пересуватися, доїхати додому. Наразі держава просто залишає таких осіб на родичів чи волонтерів.

Дізнавшись про дату звільнення пана Стріхаря, адвокат Євген Чекарьов звертався з клопотанням про належну організацію його звільнення до адміністрації колонії, Державної кримінально-виконавчої служби України, Департаменту пробації Міністерства Юстиції України, територіального центру соціального обслуговування Ірпінської міської Ради. Жоден з цих органів вчасно не відреагував на клопотання адвоката.

“Ця справа є доволі перспективною, оскільки у разі, якщо ЄСПЛ визнає порушення Конвенції, Україна буде зобов’язана розв’язати проблему на законодавчому рівні – спеціально облаштувати хоча б декілька колоній для осіб з фізичними вадами та створити механізм організації звільнення осіб, що не здатні самостійно пересуватися, а не залишати цих осіб напризволяще” каже Олена Проценко, юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ, яка брала участь у складанні скарги до ЄСПЛ у цій справі.

Юристи УГСПЛ  зазначають, що в усіх справах ефективні засоби правового захисту в Україні відсутні. Тобто, звернення до суду чи органів правопорядку України не надасть потерпілим шансів в розумні строки виправити їхню ситуацію та захисти їх права. У зв’язку з цим, найбільш ефективним способом захисту є звернення до ЄСПЛ в інтересах клієнтів.

Усі залучені юристи працюють  в проекті, який фінансує пацієнтська організація БО “100% життя” за кошти Глобального Фонду в рамках  програми з подолання епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні.