Arrow Arrow Page 1 Page 1 Burger cardio Close Facebook Logo Combined Shape refresh twitter Shape Copy Shape Youtube
УкраїнськаРусский

В Україні розпочато масштабний проект з подолання ВІЛ/СНІДу – HealthLink

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

В Україні стартував масштабний проект з прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу – HealthLink, який охопив 12 регіонів України, де тягар епідемії найважчий. З весни 2018 року проект розпочав впровадження активностей. Але що саме означає це прискорення?

Головне, що змінюється, – з’являється можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування. У перекладі з англійської це слово Link буквально означає лінк (зв’язок) із здоров’ям (Health). Знайти людей, які живуть з ВІЛ і не знають про це (а таких сьогодні кожен другий ВІЛ-іфікований) – ось завдання, яке є першочерговим.

Послуги з тестування на ВІЛ і супровід будуть доступні для загального населення, але особливий фокус приділяється статевим партнерам людей, які живуть з ВІЛ, представникам ключових спільнот, через покращення доступу якісних послуг з профілактики та лікування,  а також зменшення стигми і дискримінації до людей, які живуть з ВІЛ зі сторони медичних працівників.

 

Головна мета проекту – прискорити процес подолання епідемії ВІЛ в Україні через  можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування. Проект впроваджується БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в партнерстві з Альянсом громадського здоров’я за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). HealthLink – це п’ятирічний проект, який реалізується протягом 2017-2022 років в 12 регіонах України: Дніпропетровська, Кіровоградська, Запорізька, Донецька, Одеська, Чернігівська, Полтавська, Черкаська, Херсонська, Миколаївська, Київська область та місто Київ та. Участь у реалізації HealthLink беруть неурядові організації , що пройшли конкурсний відбір.

 

Про шляхи реалізації

 

Проект містить у собі два глобальних напрямки: сервісні послуги для клієнтів та активності з адвокації на національному та регіональному рівнях. Все це комплексно має забезпечити в країні умови для сталого надання сервісів і послуг пацієнтам за фінансової підтримки держави та у партнерстві з громадським сектором.

 

Про сервіси та послуги

 

Реалізація проекту передбачає досягнення певних цілей. По-перше – широке впровадження тестування на ВІЛ та виявлення людей з ВІЛ, які ще не знають свій статус. Одне з глобальних завданнь для країни – раннє виявлення. За оціночними даними на початок 2018 року в Україні проживало 244 тисячі ВІЛ-позитивних людей, а перебувають під медичним наглядом лише 143 766  ВІЛ-позитивних громадян.  Тому основна мета – щоб люди з ВІЛ дізналися про свій статус та якомога раніше розпочали лікування. Лише так можливо побороти епідемію ВІЛ в Україні.

Проект HealthLink – прискорює процес подолання епідемії ВІЛ в Україні, дає можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування.

 

По-друге, метою є спрощення доступу до лікування людей з ВІЛ та покращення надання медичних послуг. Перш за все, самому пацієнту важливо знати про свої права, алгоритм дій після встановлення діагнозу, а для цього потрібна людина, яка детально пояснить, що до чого. В проекті беруть участь соціальні працівники НУО, які проводять дотестові та післятестові консультації та забезпечують соціальний супровід людям з ВІЛ. Багато людей , які дізналися про свій позитивний статус, просто «губляться» між тестуванням та початком лікування. Мета проекту HealthLink – донести до пацієнта інформацію про доступність та ефективність лікування ВІЛ. Вже давно ВІЛ не є вироком: люди з ВІЛ, які приймають антиретровірусну терапію (АРТ) живуть повноцінним життям, яке триває стільки ж, як і в звичайної людини. Важливо лише якомога раніше розпочати лікування.Сьогодні вже період від постановки діагнозу до початку прийому АРТ скорочено з 30 до 15 днів. 

По-третє – актуальним і важливим залишається зниження рівня стигми та дискримінації по відношенню до людей з ВІЛ, як серед загального населення, так і серед медичних працівників.  Саме стигма та дискримінація є основним бар’єром в доступі до тестування та лікування ВІЛ. Завдяки HealthLink ми створюємо суспільство толерантних і мотивованих медичних працівників.

 

Про адвокацію

 

До 2020 року Україна планує завершити план переходу на державне фінансування всіх програм з протидії ВІЛ/СНІДу. В рамках проекту HealthLink будуть посиленні спроможності та експертність регіональних громадських організацій, які є головними партнерами держави на місцевому рівні. Вже в 2019 році НУО у 12 регіонах будуть готові надавати послуги для ЛЖВ по профілактиці і супроводу.

 

Фахівці проекту залучатимуться до системної адвокаційної діяльності щодо вдосконалення законодавства, нормативних актів, операційної політики та їх практичного застосування для сприяння доступу до якісних та ефективних ВІЛ-послуг. Крім того, HealthLink готуватиме  працівників охорони здоров’я для ефективного надання якісних послуг ЛЖВ та представникам ключових груп. Вже сьогодні в межах проекту навчання пройшли понад 100 медиків, соціальних працівників та менеджерів, які впроваджуватимуть  HealthLink в регіонах. В цілому в проекті буде навчено більше 3000 медичних працівників.

 

Також HealthLink передбачає посилення адвокаційних заходів для ЛЖВ. Зокрема буде вдосконалено нормативно-правову базу, що сприятиме доступу до самостійного тестування, медичних карток ЛЖВ, надання послуг з підтримки для жертв насильства з підвищеним ризиком інфікування ВІЛ, своєчасного доступу до паліативної та хоспісної допомоги для ЛЖВ, скасування заборони на усиновлення для ВІЛ-інфікованих людей. Крім того будуть внесені зміни до регулювання кримінальної відповідальності за передачу ВІЛ-інфекції, що відповідають сучасним принципам, скасовано призначення лікування МЛР-ТБ консиліумом лікарів, розроблено моделі статусу конфіденційності туберкульозу, вдосконалено правила та практики щодо примусової ізоляції пацієнтів з ТБ, не прихильних до лікування та інше.

Для кого проект?

HealthLink розрахований на широкі верстви населення, щоб виявити максимальну кількість людей з ВІЛ. Однак окремим фокусом є статеві партнери ЛЖВ та представники груп ризику. Концепцію надання послуг впроваджується силами рівних, тому регіональні кейс-менеджери відбиралися на основі їх здатності працювати з певними цільовими групами.

Провідними партнерами проекту в регіонах будуть представники ключових спільнот:  ЛГБТ, працівників комерційного сексу, споживачів ін’єкційних наркотиків. Їх розвиток і посилення є основним фактором стабільності реалізації проекту.

 

Про нові підходи та інновації

Винятковість HealthLink в тому, що він органічно лягає в медичну реформу, запускає нову модель допомоги пацієнтам, змінюючи при цьому роль самих лікарів в боротьбі з епідемією ВІЛ в Україні. Тепер через сімейних лікарів та лікарів стаціонарів можна буде потрапити на тестування ВІЛ швидкими тестами.

Часто раніше, коли у людини просто брали тест на ВІЛ у лікарні, до моменту, коли результати були відомі, він міг злякатися, виписатися та просто загубитися. HealthLink дозволяє не втратити цих людей (ось чому LINK), надати їм швидку та своєчасну допомогу – знайти цих людей, які живуть з ВІЛ і не знають про свій статус.

Тепер лікарі, збираючи анамнез пацієнта, будуть давати рекомендації пройти тестування на ВІЛ. У лікарні будуть доступні швидкі тести: тестування займає усього 15-20 хвилин.  І тут надати людині підтримку зможе соціальний працівник, який проконсультує, пояснить, що  відбувається, як жити з ВІЛ і що необхідно зробити прямо зараз, чому важливо якнайшвидше розпочати лікування. Аналіз пілотних проектів демонструє, що завдяки такому підходу на 23% зросла кількість обстежених пацієнтів (порівняно зі стаціонарами, де такий підхід не застосовували).

Уже в цьому році в проекті буде протестовано 48 тис осіб. За масштабом, це, приміром, як місто Ромни в Сумській області.

Крім того,  HealthLink надає підтримку в розвитку електронної системи E-Health. Саме в рамках проекту було забезпечено переміщення системи E-Health на сервери в Україні.

 

Проект забезпечить прозорість регіональних закупівель ліків для пацієнтів, які живуть з ВІЛ, бо закупівлі проводимуться через систему ProZorro. Такий пацієнтськими моніторинг дозволить забезпечити всіх пацієнтів тест-системами та АРВ-терапією в регіонах.

Проект впроваджується БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в партнерстві з Альянсом громадського здоров’я за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).