Arrow Arrow Page 1 Page 1 Burger cardio Close Facebook Logo Combined Shape refresh twitter Shape Copy Shape Youtube
РусскийEnglish

Депутати обіцяють до літа розглянути медичну реформу

До початку літніх канікул депутатів Верховна Рада України повинна проголосувати за ухвалення пакету законопроектів медичної реформи. Заступник голови фракції БПП Сергій Березенко під час прес-брифінгу пообіцяв, що відповідне голосування відбудеться до літніх канікул.  

Очікується, що вже 6 червня 2017 року відбудеться повторне голосування за включення законопроектів у порядок денний поточної сесії Верховної Ради.

За що голосуватимуть депутати

Міністерство охорони здоров’я України разом із командою експертів за допомогою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) півтора роки розробляли нову модель фінансування системи охорони здоров’я в Україні. Згідно з новою моделлю лікарям та лікарням платитимуть за конкретно надані послуги, а не утримання ліжок та стін. Така модель, як запевняють розробники, відповідає міжнародним стандартам і є такою ж, як моделі в Польщі, Канаді та Великій Британії.

Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроекти про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг: № 6327, 6328, 6329, 6347.

Що передбачає реформа

«Законопроекти № 6327, 6328, 6329, 6347 докорінно змінять медичну систему в Україні та зроблять здоров’я та медичні послуги однаково доступними для всіх: лікування за міжнародними протоколами та у бажаного лікаря чи медзакладу. Вперше в Україні буде застосована модель страхової медицини, коли кошти виділятимуться з бюджету не на оплату лікарень, а на оплату реально наданих послуг конкретному пацієнтові. Ми дуже чекаємо, що 6 червня депутати проголосують за включення законопроектів у порядок денний та до початку літніх канікул — за їх ухвалення», —  Уляна Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я України

Чому це важливо

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в Україні:

Що кажуть громадські та міжнародні експерти

«Громадський сектор вперше за роки незалежності України повністю підтримує команду МОЗу у цьому питанні, — говорить Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». — Давайте вже визнаємо, що в нас немає безкоштовної медицини. Ми вже готові зрозуміти: за які послуги платить держава, а за які пацієнт, де він доплачує за ці послуги, а головне — кому? Ми закликаємо кожного народного депутати попрощатися з Радянським Союзом в медицині і підтримати законопроекти уряду»  

«В Україні вмирає більше людей, ніж народжується. Кожен день зволікання медреформи забирає життя 1600 українців! — говорить Дмитро Шерембей, голова найбільшої пацієнтської організації Всеукраїнська мережа ЛЖВ. — Для порівняння у Євросоюзі за день помирає 240 людей. Наприклад, наші сусіди —Польща, Словвачина, Словенія, — 25 років тому, ми мали однакові показники смертності. Після вступу до Євросоюзу за ці 25 років показники смертності у них знизились на 30%. У нас — ні.  Так як було, більше тривати не може. Треба виходити в плюс»

«Сьогодні 99% пацієнтів змушені повністю або частково платити за своє лікування, купувати медикаменти та витратні матеріали, оплачувати роботу медичного персоналу, праця якого є фінансово недооціненою. Кошти держави виділяються на неефективні медичні заклади, використовуються неефективними способами, а державна допомога не доходить до її кінцевого бенефіціара — пацієнта, – говорить Ірина Литовченко, співзасновниця МБФ «Таблеточки». — За допомогою розроблених законопроектів ми зможемо перенаправляти кошти країни саме туди, де лікується пацієнт. Закриємо збиткові лікарні. Лікарі отримуватимуть достойну зарплату, а пацієнти — адекватний рівень лікування за міжнародними протоколами»

Медичну реформу в Україні підтримали посли країн “Великої сімки”  (G7). Вони виступили із заявою на підтримку реформи охорони здоров’я в Україні. У ній зазначається, що прийняття цього плану реформ, який визначає державні гарантії фінансування застрахованих медичних послуг і лікарських засобів через Національну службу охорони здоров’я України, є ознакою того, що Україна готова і зобов’язана просуватися вперед по шляху реформ, в сфері охорони здоров’я і боротьби з корупцією, в інтересах своїх громадян.

За словами послів, міністерство і всі задіяні в реформуванні українські установи отримають повну підтримку у цій важливій справі.

Голова представництва Європейського Союзу в Україні Хюґ Мінґареллі заявив, що Євросоюз повністю підтримує медичну реформу, яку пропонує команда  Уляни Супрун. Він підкреслює, що українська система охорони зруйнувалась і реформа в першу чергу необхідна вразливим верствам населення, котрі не мають змоги сплачувати за обслуговування у приватних клініках.

Після того як 18 травня Верховна Рада не включила до порядку денного проекти законів № 6327, 6328, 6329, 6347, Світовий Банк висловив занепокоєння з приводу того, що через несвоєчасне ухвалення законопроектів, реформа охорони здоров’я в Україні не зможе бути реалізована.

Міжнародні партнери та пацієнтська спільнота в Україні сподіваються, що вже 6 червня буде сформовано парламентську більшість під час голосування за внесення до порядку денного законопроектів № 6327, 6328, 6329, 6347.

Ознайомитись детальніше із законопроектами можна за посиланнями:

  1. Проект Закону №6327 “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів” (https://goo.gl/1biYpD)
  2. Проект Закону №6328 “Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність в антитерористичній операції та забезпечують її проведення” (https://goo.gl/L7hQi7)
  3. Проект Закону №6329 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України” (https://goo.gl/M6lVQf)
  4. Проект Закону №6347 “Про внесення зміни до статті 2 Закону України “Про публічні закупівлі”” (https://goo.gl/zvUJpj)